Emeklilikte ilk sigorta tarihi önemli

Mevzuattaki farklı farklı tanımlar emekli olmak isteyenlerin kafasının karışmasına neden oluyor. Durum böyle olunca mağdur sayısı da artmış oluyor. Tokat'tan yazan Hayri Marangoz isimli bir okurumuzun da kafası karışmış soruyor:
Merhabalar. Emekliliğim için kime sorsam farklı bilgiler alıyorum. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Yüzde 65 özürlü raporum var. 01.04.2002 yılında sigorta girişim var. Halen Bağ-Kur ödüyorum. Acaba ne zaman emekli olabilirim?
Değerli okurum. Yüzde 65 raporunuzla 17 yıl 8 ay, 3 bin 920 gün üzerinden emekli olabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda durumunuza baktığımızda engelli statüsünden ve normal olmak üzere iki türlü emekli olabilirsiniz. Hizmet bilgileriniz şöyle: 2022 yılında Bağ-Kur'lu olduğunuzu söylüyorsunuz. Ancak 29 Ağustos 1980 yılında 110 günlük SSK (4A) ödemişsiniz. Bu sizin için çok önemli.
Şu ana kadar Bağ-Kur hizmet süreniz, 11 yıl 5 ay 5 gün. Toplam prim gün sayınız ise, 4 bin 115. Emekliliğinizde SSK başlangıç tarihiniz 1980 yılı baz alınır.
Bu durumda engelli statüsünden emekliliğiniz için yıl ve prim gün sayısınız tamam. Emeklilik işlemleriniz için, vergi indirim belgenizle birlikte SGK'ya başvurunuz. Ayrıca normal şartlarda 25 yıl 46 yaş. 5.000 iş günü şartına tabisiniz. Yıl olarak burada da bir sıkıntınız yok. 882 gün prim ödeyip emekli olabilirsiniz. Karar sizin...

Doğum borçlanması yapın, iki yıl kazanın
Doğum nedeniyle işe ara verdim. Şuan iki çocuğum var. Çocuklarım üzerinden boşluklarımı ödeyebilir miyim? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Aysel Kara
*
Aysel Hanım. Evet yürürlükteki mevzuata göre sizin gibi doğum sonrası çalışamayan kadınlar bir çocuk için 2 yıl (720 gün) doğum borçlanması yapabiliyor. Sizde eksik günlerinizi borçlanarak emekli olabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklilikte ilk sigorta tarihi önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN