Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AHMET BABAOĞLU: Konya'da bayram izlenimleri ve dilekler

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Konya'nın Saraçoğlu mahallesindeyiz.
Tarım ve besicilikle uğraşan bu mahallemizde yol boyunca ilerliyoruz. Sakinleri genellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizden iç göçle gelen insanlarımızdan oluşuyor. Gerek iç göç, gerekse dış göç hareketleri, tarih boyunca heyecanı bir türlü dinmeyen bu coğrafyada, ülkemizin yoğun olarak meşgul olduğu meselelerden olagelmiştir.
Çoğunluğu besicilikle uğraşan bu mahalledeki insanlarımız doğu illerinden getirdikleri hayvanları bir yıl boyunca besleyip kurban mevsiminde satmak için aile boyu çalışıyor. Önce büyük kardeş gelmiş, sonra diğer kardeşi ve diğer akrabaları. Belki köylerinde bir geçim kaynağı kalmamış, belki de doğup büyüdüğü topraklarda yaşamayı zorlaştıran terör meselesinden göçüp gelmişler. Devletimizin yürüttüğü çözüm süreci ve kardeşlik çalışmalarıyla o karanlık sayfalar artık tarihin hiç tekerrür etmeyecek bölümlerinde kalacak.
***

Bu mahallelerde ikamet eden kardeşlerimiz de çözüm sürecine gönülden katılımla destek vermektedir. Kendilerine "Çözüm süreci ile ilgili ne düşünüyorsunuz, destekliyor musunuz" diye sorduğumuzda "Destekliyoruz tabii ki, biz kardeşiz, kan dökülmesin, insanlar ölmesin" diyorlar. Kimi de gönlünden geçen dilekleri daha minnettar ifadelerle dile getiriyor " Bu meseleyi çözenin elini değil, ayağını öperiz."
***

Şimdi Konya bir kışa daha hazırlanıyor.
Yaratıcının kullarına ikramını bolca verdiği mübarek bayram günlerinin akabinde artık havalar soğudu. Kış mevsimi "Ey ahali ben geliyorum hazırlıklarınızı yaptınız mı" dercesine ilk işaretlerini verdi. Doğalgaz abonelik işlemlerinde millet sırada. Kimileri odun kömür alma telaşında. Meşhur getto tarzı Yeni Mahallemizden geçerken gördüğümüz düğün hayli ilginçti. Bütün mahallelinin bir evin önündeki meydanda toplanarak, hit olmuş parçalarını çalan davul ve zurnalar eşliğinde coşkulu bir şekilde oynamaları görülmeye değerdi.
Konya'nın merkezi Kayalıpark yakınından geçiyoruz. Bir baba duvar dibinde bekliyor, belli ki yalnız kalmış dünyada. Yavrularını uçurmuş yuvadan ve eşi de vefat etmiş anlaşılan.
Kızı kendisine yalvarıyor "Baba ne olur hadi kalk bize gidelim, bu akşam bizde kal."
Babası "Hayır gelmem" anlamında başını sallıyor.
Biz uzaklaşırken kızı "Hadi baba kalk" diye yalvarmaya devam ediyordu. Kız evlatlar daha mı vefalı oluyor acaba? Allahım, kullarını nelerle imtihan ediyorsun ve milletimize lutfettiğin bu aileye bağlılık, ahlak, adap, gelenekler ne güzel.
İnsanlarımızın genel ahvalini, kültür yapısındaki farklılıkları yerinde görmek lazım.
Dünyada yaşayan herkesin kendi okuduğu, yazdığı ve yaşadığı gibi bir h ayatı yaşadığını sanmak kesinlikle insanı yanıltmaktadır.
Hele belli konumdaki sosyal sorumluluk sahibi kimselerin şehrin değişik bölgelerini gezmesi, farklılıkları görmesi, yapacağı uygulamalarda kendisine mutlaka ışık tutacak bir bakış açısı kazandıracaktır.
***

Bir gün dünyanın bir ülkesinde, ertesi gün diğerinde durmadan koşan ve çalışan sayın dışişleri bakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bu bayramı memleketi Konya'da geçirdi.
Konya valimiz Muammer Erol ve yurt içinde ve yurtdışında yetişmiş diğer kıymetli bürokrat ve yöneticilerimizle beraber heyetler halinde bir çok ilçemizde hemşehrilerimizle bayramlaşıp birlikte oldular. Milletimizin devleti ile bütünleşmesi önemlidir. Mutlu bireylerden oluşan bir devlet atacağı adımlarda daha kararlı ve kendisinden emin olacaktır.
Bu bayramda gönül dünyasında manevi zenginlikler taşıyan değerli devlet adamlarımızın güzel uygulamalarıyla devlet ve milletin artık daha sıcak duygularla yakınlaştığını müşahede ettik.
Bir de bu bayram tatili uzun mu oldu acaba diyenlere şunu demek istiyorum; hayır uzun olmadı. Kısa bayram tatilleri caydırıcı oluyor, 3-4 günlük tatillerde uzaklardan gelip sıla-i rahim yapacak olanlar zaman kısa olduğu için bu yolculuğu çoluk çocuğu ile yapmayı göze alamıyor, herkes yerinde kalıyordu.
Tatilin biraz daha uzun olması buna imkan tanımış oldu. Bayram tatillerinin daha çok sıla-i rahime ve kaynaşmaya vesile olması için hep böyle uzun tutulmasında yarar olduğu kanaatindeyim.
Nice bayramlara birlik, iyilik, sağlık ve esenlikle ulaşmak dileğiyle.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AHMET BABAOĞLU: Konya'da bayram izlenimleri ve dilekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN