Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayseri Kalesi'nde büyük dönüşüm

Kayseri Kale İçi Müze ve Kültür Sanat Merkezi'nin temeli törenle atıldı. Tamamı 30 milyon TL'ye malocak projede arkeoloji müzesi, sanatçılar sokağı ve seyir terası var

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Kayseri Kale İçi Müze ve Kültür Sanat Merkezi'nin temel atma töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kayseri kalesinin meydan kapısı önündeki törende konuşan Bakan Yıldız, geçmişle geleceğin modern bir anlayışla birleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Burada sadece tarihi varlık ayağa kalkmayacak, aynı zamanda gençlerin tarihsel hafızasına da katkı yapılacak. Bir turistin amacı, gittiği ilin tarihi dokusunu anlamaktır. Bu projeler bunu sağlayacaktır" dedi.

TURİZM İVME KAZANACAK

Vali Orhan Düzgün, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel, Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz ile kalabalık bir halk topluluğunun katıldığı törende Vali Düzgün ise bir ticaret-sanayi kenti olarak bilinen Kayseri'nin kültürel anlamda da önemli değerlere sahip olduğuna dikkat çekti. Vali Düzgün, Arkeoloji Müzesi'nin buraya taşınacak olmasının kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu, Kayseri'ye hem şehir merkezindeki hem de ilçelerdeki turistik değerleriyle birlikte turizm alanında yeni bir ivme kazandıracak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

TARİHİ ESERLER AYAĞA KALKIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de göreve geldiklerinde şehrin yarısının gecekondu bölgesi olduğunu ve altyapısının bulunmadığını vurgulayarak, "Altyapıda bir eksikliğimiz kalmadı. Üstyapımızda da yüzlerce park yapıldı, yollar açıldı, çok modern tesisler yapıldı. Sonra, eğitimde, sağlıkta, sanayide çok önemli noktalara gelindi. Dünya kenti olmak için bir şey daha gerekiyordu. Size özel güzellikleriniz olacak, bunları açığa çıkaracaksınız ve insanlığın hizmetine sunacaksınız. İşte bunlar yapılıyor. Tarihi eserleri ayağa kaldırarak ve içerisine fonksiyon yükleyerek dünya kenti olabilirsiniz. Doğrusu ben çok önemli mesafeler aldığımızı düşünüyorum" dedi.

PROJEDE NELER VAR?
Ulusal bir yarışmayla belirlenen proje kapsamında yapılacak kültürsanat merkezinin bodrum ve asma katında 7 bin metre büyüklüğünde Arkeoloji Müzesi olacak. Tamamı 30 milyon TL'ye mal olacak projede, sosyal alanlar, cafeler, sanatçılar sokağı, konferans salonu, seyir terasları gibi bölümler yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri Kalesi'nde büyük dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN