Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dershaneler devletin özel okulu olsun'

Dershanelerle ilgili tartışmaya farklı bir yaklaşım Konya Dershaneciler Platformu'ndan geldi. Konyalı dershaneciler "Devlet dershaneleri kapatıp, eğitim kalitesi düşük okulları bizlere versin" önerisi getirdi

Konyalı dershaneciler "Devlet dershaneleri kapatıp, eğitim kalitesi düşük okulları bize versin" önerisi getirdi. Konya Dershaneciler Platformu adına SABAH ANADOLU'ya konuşan Konya Ticaret Odası Özel Eğitim Komitesi Meclis Üyesi ve özel bir dershanenin kurucu müdürü olan Teoman Yılmaz herkesi mutlu edecek çözüm formülü ürettiklerini ve bu formüle yetkililerin kulak vermesi gerektiğini söyledi. Artık dershanelerin kapatılıp kapatılmaması noktasının aşıldığını ve herkesin çözüm önerilerini ortaya koyarak soruna katkı sağlaması gerektiğini belirten Yılmaz, Konya dershanecileri adına kendi formüllerini ürettiklerini söyledi. Yılmaz "Merkezde kaliteli eğitim veren okulları bir tarafa bırakırsak taşra tabir edilen bazı bölgelerde gerçekten eğitim kalitesi düşük olan okullarımız var. İşte biz bu okullara talibiz. Dershaneler kapatılsın ancak devletin özel okulları olması kaidesiyle. Bizim formülümüzle merdiven altı olarak tabir edilen dershaneler kendiliğinden sistemin dışında kalacak ya da kadrolarını birleştirerek yeni bir yapıya bürünecek. Biz devletin özel okulu olmak istiyoruz" dedi.

'DENETİMİ DEVLET YAPSIN'
Devletin özel okulu formülüne açıklık getiren Yılmaz şunları söyledi: "Devlet bize bu okulları belli bir süreliğine tahsis etsin ve biz elimizdeki kaliteli öğretmen kadroları ile buralarda hizmet verelim. Yine denetimimizi devlet yapsın ve biz öğrencilerden para almak yerine devlet bize normalde her öğrenciye yaptığı masrafı versin. Böylelikle bu okullardaki kadrolu öğretmenler de eksik noktalara aktarılsın. Böylelikle dershanelerdeki öğretmenler de mağdur olmayacak, onlar da devletin özel okullarının öğretmeni olacak. Dershanelerin okul standartlarında binalara kavuşması en az 2 yıllık bir süreci alır ve bu süreç içerisinde mevcut dershaneler ayakta duramaz. Verilen bu okullar 3-5 yıllık eğitim hayatlarının ardından istenirse yeniden bakanlığa iade edilsin." Konya'da dershaneler konusuna velilerin yaklaşımı ise farklı. Dershaneler sokağında hizmet veren ve 2 çocuğğunu da dershaneye gönderen bir esnaf çocukların arkadaş baskısı ile aileleri zor durumda bıraktıklarını söyledi. İsmini vermek istemeyen esnaf "Ben burada bir eğitim eşitliğini göremiyorum çünkü zengin aileler çocuklarını ilk yıllardan itibaren dershaneye gönderiyor ve bizim gibi orta seviyeli aileler ancak son 1 yılda çocuklarını dershaneye gönderiyor. Yani zengin ailelin çocukları yine yarışa önde başlıyor. Bunun yanında arkadaş baskısı var. Çocuğum 'Baba arkadaşım şu dershaneye gidiyor ben de gitmek istiyorum' diyor. Çocuğumu gönderemezsem bu noktada evladım gözünde zayıf baba konumuna düşüyorum. Açıkçası ben bu baskı ile oğlumu dershaneye gönderdim. Benim durumumda olan birçok aileni olduğunu da biliyorum" diye konuştu.

KONYA'NIN GİDERİ 40 MİLYON TL

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre kentte 77 dershane ve bu dershanelerde kurs gören 25 bin 537 ilköğretim ve lise öğrencisi bulunuyor. Bu da merdiven altı dershaneler hesaba katılmazsa velilere yılda 40 milyon lira civarında bir maliyet yüklüyor. Sadece dershaneler sokağı olarak tabir edilen cadde üzerinde ise 20'e yakın dershane bulunuyor. Bunun yanı sıra Konya'daki bazı dershanelerin ise Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gösterdikleri kontenjanları aşarak sıra eklemek ve ders günlerini artırarak kapasitelerinin altı katı öğrenciye hizmet verdikleri iddia ediliyor.

BAŞKENT'TE DERSHANELERE 1 MİLYAR TL PARA GİTTİ
Dershanelere yalnızca Ankaralı velilerin cebinden yıllık 1 milyar TL çıkıyor. Ankara'da faaliyet gösteren 350 dershaneden 150 bine yakın öğrenci yararlanırken onlarca merdiven altı dershane ise vergi ödemeden ve çalışanlarına sosyal güvence vermeden çalışmaya devam ediyor. Başkent Ankara'da yer alan toplam dershane sayısı 350'yi buluyor. Yıllık ücretleri 2 bin TL ile 20 bin TL arasında değişen dershane bedelleri ise velilerin cebini yakıyor. Birçok velinin maddi yetersizlik nedeniyle çocuklarını dershanelere gönderememesi ise eğitimde fırsat eşitliğini alt üst ediyor. Her velinin cebinden yıllık ortalama 7 bin TL dershanelere akıp giderken, bu rakam Ankara genelinde 1 milyar TL'ye ulaşıyor.

VELİLER İKİYE BÖLÜNDÜ

150 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü dershaneler arasında merdiven altı dershanelerde bulunuyor. Vergi ödemeden ve çalışanlarına sosyal güvence sağlamadan eğitim veren birçok dershane çalışmaya devam ediyor. Mevcut eğitim ve sınav sisteminde dershanelerin kapatılmasının, velileri kayıt dışı özel derse sürükleyeceğini savunanlar bulunurken dershanelerin bir kısmının öğrencileri farklı mecralara yönlendirdiklerini savunan veliler ise kapatılmayı destekliyor.

KAYSERİ'DE 15 BİN 560 ÖĞRENCİ DERSHANEYE GİDİYOR
Kayseri genelinde toplam 66 dershane ve 3 etüt merkezi bulunuyor. Çok sayıda merdiven altı dershanenin de bulunduğu Kayseri'de 15 bin 560 öğrenci dershaneye gidiyor. En düşük 2 bin liraya çocuklarını dershaneye kaydettirebilen velilerin ödediği rakam, dershanelerin kalitesine göre 6 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bazı dershaneler ise okullarda yakın takibe aldığı üstün zekâlı öğrencileri ücretsiz kaydederek servis ve yemek giderlerini karşılıyor. Dershanelerin Kayserili velilere yıllık maliyeti ise 46 milyon 680 bin lira.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dershaneler devletin özel okulu olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN