Kızı için dernek kurdu engellilere umut oldu

Konya'da işçi emeklisi Necati Büyüktokatlı'nın engelli kızının isteği üzerine kurduğu dernekte şimdi onlarca ortopedik engelli çorap, yastık kılıfı ve masa örtüsü üreterek hayata tutunuyor

Giriş Tarihi: 4.12.2013
Konya'nın Selçuklu ilçesinde yaşayan evli ve 7 çocuk babası işçi emeklisi 51 yaşındaki Necati Büyüktokatlı, doğuştan ortopedik engelli kızı 22 yaşındaki Sevda'nın isteği üzerine geçtiğimiz yıl yanına topladığı 7 ortopedik engelli ile Konya Ortopedik Engelliler Derneği'ni kurdu. Bir esnafın ücretsiz olarak kullanmaları için verdiği iş yerini dernek binası haline getiren Necati Büyüktokatlı daha sonra sanayicilerle görüşerek dernekte engellilerin üretim yapmaları için kendilerine destek olunmasını istedi. Bir sanayicinin atıl durumda olan ikinci el çorap makinelerini derneğe bağışlaması ile dernek mini atölye haline geldi. Zamanla üye sayısı artan dernekte şu an kimi doğuştan kimisi sonradan ortopedik engelli duruma düşen 60 kişi bir yandan sohbet edip moral buluyor bir yandan çorap, yastık kılıfı masa örtüsü üreterek hayata bağlanıyor. Üretim aşamasında herkesin engellinin boyutuna göre katkı verdiğini mini atölyede kimi engelli, çorapların dikimi ve ütüsünü kimisi paketleme ve ayırma işlemini kimisi ise satış işlemini gerçekleştiriyor. Bugüne kadar yüzlerce çorap ve nevresimlerin dikildiği dernekte çocuk felci sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Rıza Telli, üretime katkı verdikleri ve kimseye muhtaç olmadan derneklerini ayakta tuttukları için mutlu olduklarını söyledi. Derneği nasıl kurduğunu anlatan Necati Büyüktokatlı ise "Kızım ve onun durumunda olanlar gerçekten sosyal alan bulma noktasında büyük sorun yaşıyorlar. Kızımı ben dışarı çıkartırsam ancak gün yüzünü görebiliyor ve benim eve götürmemle yeniden 4 duvar arasına sıkışıyordu. Bir sabah kalktı ve bana 'baba bir dernek kursan ve burada benim gibi ortopedik engelli insanlarla tanışsam' deyince çok etkilendim ve aynı gün derneği kurmak için çalışmalara başladım" dedi.

'GÖZLERİNİN İÇİ GÜLÜYOR'
Kızının artık diğer engelliler gibi daha mutlu olduğunu ve sabahları erkenden kalkarak derneğe gitmek için hazırlandığını anlatan baba Büyüktokatlı, "Kızım ve diğer üyelerimizin artık her sabah kalktıklarında bugün ne yapacağız diye düşünmüyorlar. Kızım beni erkenden uyandırıp 'hadi baba derneğe gidelim' diyor. Adeta eskiden hüzünle bakan gözlerinin içi gülüyor. Orada hem kendi durumunda olan insanlarla sohbet ediyor hem de üretim yaparak vakit geçiriyor. Kazanılan para ile hem derneğimizin masraflarını karşılıyoruz hem de engelli arkadaşlarımız az da olsa gelir sağlıyorlar" dedi.

BAŞKAN ALTAY: ENGELSİZ YAŞAM ALANLARI KURUYORUZ
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Selçuklu Belediyesi'nin engelli dostu bir belediye olduğu vurgusunu yapan Başkan Altay, "Engelliler için engellerin kaldırıldığı, hiçbir şeyin engel olmadığı yaşam alanları kuruyoruz" dedi. Şehrin ilk ve en büyük Otistik Engelli ve Down Sendromlular Yaşam Merkezi'ni kuracaklarını belirten Başkan Altay, "Engelli vatandaşlarımız için bir yandan tesisler ile yaşam alanları inşa ederken bir yandan da onların sosyal hayatta kendilerini yalnız hissetmemeleri için gayret gösteriyoruz" dedi. Altay, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında düzenlenen "Yalnız Değilsiniz" etkinliği çerçevesinde 23 okuldan 600 gönüllü öğrencinin, özel eğitim sınıfı olan okullar ve hastane okullarındaki öğrenciler ile huzurevinde bulunan yaşlılarla bir araya geldiğini hatırlattı. Selçuklu Belediyesi tarafından geleneksel olarak dağıtılan ve büyük bir ilgi ile karşılanan Görme Engelliler Takviminin 2014 baskısı da görme engelli vatandaşların hizmetine sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızı için dernek kurdu engellilere umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN