Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pastacı Nalan hanım kadınlara model oldu

Pastaneci komşusuna inat girişimci olan Konyalı Nalan Madenci 15 kişiye iş imkanı sağladı. İmalathanesinde günde 200 pasta üreteren Madenci 'Yılın Girişimci Kadını' seçilip örnek oldu

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Konya'da yaşayan Nalan Madenci (45) azmi ve başarısı ile kadın girişimcilere örnek oldu. Beş yıl önce evinde yaptığı pasta, börek ve ev yemeklerini komşularına satan Madenci komşu pastanenin kendisini belediyeye şikâyet etmesi üzerine inat etti. Madenci aynı gün 2 bin lira sermaye ile kendi ismini taşıyan dükkanını kiraladı ve pastacılık işine girdi. 2 yıl içinde daha geniş bir dükkan satın alan Madenci şu an çevresinde "Nalan'ın Arıları" olarak ün salan 13'ü kadın 15 kişiye ekmek kapısı oldu. Her şeyin bir inatla başladığını ve kendisini şikayet eden komşusuna sürekli dua ettiğini anlatan Madenci'ye Karatay Belediyesi tarafından 'Yılın Kadın Girişimcisi' ödülü verildi. Madenci, kendisini örnek alarak girişimci olmak isteyen 10'larca kadına da işin inceliklerini öğretiyor.

ORTAOKULA GİDEMEDİ

2 çocuk annesi Nalan Madenci "Babam beni ilkokuldan sonra okula göndermedi. Eşim ise dükkan açmam konusunda olumsuz tavır sergiledi. İki kez erkek engeline takılmama rağmen 2003'de evimde pasta, börek ve ev yemekleri yapıp komşularıma satmaya başladım. Bir kadın olarak kendi halimde aile ekonomisine katkı sağlamaya çalıştığım sırada şikayet edilmem beni gerçekten çok hırslandırdı. Hemen işe koyuldum. Ben çalıştıkça Allah bana öyle bir verdi ki 2 yıl içinde kendime yeni bir dükkan satın alarak oraya geçtim. Şimdi beni şikayet eden komşuma aklıma her geldiğinde dua ediyorum" dedi.

ONLAR "NALAN'IN ARILARI"

2010'da tapusu kendisine ait 300 metrekare büyüklüğünde iki katlı dükkanı satın alan Madenci her geçen gün yanına aldığı işçiler ile fabrika gibi çalışmaya başladı. Günde 200'ün üzerinde pasta, börek, tatlı çeşidi üretiminin yapıldığı işyerinde şu an 13'ü kadın 15 işçinin sigortalı olarak çalıştığını söyleyen Madenci "Bir avuç mantı hamuru ile başladığım işte şimdi yanımda 13'ü kadın olmak üzere 15 kişilik bir ekibim oldu. Ekibim çevremizde "Nalan'ın Arıları" olarak anılıyor. Hep beraber çalışıp, hep beraber üretiyoruz" diye konuştu. Kadın girişimciliği üzerine seminerlere ve konferanslara davet edildiğini söyleyen başlanan Madenci kadınlara da yol gösteriyor. Kendisinin babasının istememesi yüzünden okuyamadığını ancak şimdi işi sayesinde elde ettiği maddi imkanlarla 2 çocuğunu özel kolejde ve özel üniversitede okuttuğunu anlatan Madenci şunları söyledi: "Babam bana 'Okuyup ne yapacaksın' demişti. Eşim de 'Çalışıp ne yapaksın' dedi. Ben de mutfağımdaki panoya 'Bir gün çalışıp senin 1 ayda kazandığını 1 günde kazanacağım' yazdım ve dediğim gibi de oldu. Şimdi ise en büyük destekçim eşim. Çalışmayan kadınların çocuklarına bir çikolata bile alamadığını görüp üzülüyorum. Bu nedenle istihdam hakkımı da genellikle kadınlardan yana kullanıyorum. Hatta benden esinlenerek bu işi yapmaya çalışan kadınlara mutfağımı açmaktan ve işin inceliklerini anlatmaktan hiçbir zaman geri durmuyorum. Allah herkesin rızkını ayrı verir. Bu şekilde 10'larca kadına işyerimi açmışımdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pastacı Nalan hanım kadınlara model oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN