Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sultan Sazlığı dondu

Kayseri'de giderek düşen hava sıcaklıkları, Sultan Sazlığı ve Hayvanat Bahçesi'ndeki dereyi dondurdu

Giriş Tarihi: 25.12.2013
Erciyes'in yaklaşık 50 kilometre ötesinde bulunan Sultan Sazlığı ile Harikalar Diyarı'ndaki Hayvanat Bahçesi'nde ördekler için oluşturulan dere buz tuttu. Köylüler, kamışları, yaklaşık 20 santimetre buz tabakasının üzerinde biçmek zorunda kaldı. Köylüler, önceleri kayıkla gittikleri sazlığa, tekerlekli araçlarla ulaştı. Yenihayat Köyü'nden Ali Özkara ve Hasan Sekidağ, buz üzerinde geliştirdikleri teknikle 150 adet kamış biçtiklerini belirtti. Biçtikleri kamışları omuzları ile harmana taşıdıklarını ifade eden köylüler, daha sonra kamışları lastik tekerlekli araçlarla, alanın dışında bekleyen traktörlere yüklüyor. Kamışlar, yurt dışına ihraç ediliyor.

PORSUK DA ETKİLENDİ
Etkisini arttıran soğuk hava nedeniyle, Eskişehir'de yaz aylarında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ve gondol seferlerinin yapıldığı Porsuk Çayı buz tuttu. Yüzeyi buz tutan Porsuk Çayı, güzel görüntülere sahne olurken, gençlerin buz üzerinde yürümesi de tehlikeye davetiye çıkardı. Vatandaşlardan Nuriye Özuçar, "Buz üzerine çıkarak eğlenmek çok tehlikeli. Bu konuda dikkatli olmak gerek" dedi.

KORKULUK YAPILSIN
Çocukların buz tutan yüzeyde yürümemeleri gerektiğine dikkat çeken Milana Özdoğan ise "Bazen çocuklar ortaya kadar gidip, yazı yazıyorlar ama bu çok tehlikeli. Ayrıca Porsuk Çayı kenarlarının bazı kısımlarında korkuluk var, bazı kısımlarında ise yok. Olmayan kısımlara da korkuluk yapılırsa, çocukların geçmeye cesaret edemeyeceğini düşünüyorum" dedi.

MURAT PINAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sultan Sazlığı dondu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN