Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O, Meclis'e kravatla giren ilk kadın milletvekili oldu

Giriş Tarihi: 27.12.2013

Milli Mücadele'ye verdiği destekle bilinen Kayserili Ferruha Güpgüpoğlu, Meclis'e giren kravatlı ilk kadın milletvekili olma unvanını da elde etti

Meclıs'e giren ilk kadın milletvekillerinden, 1891 dogumlu Ferruha Güpgüpoglu'nun ikinci kusaktan gelini Asuman Güpgüpoglu, büyük babaannesinin Kayseri için önemini anlattı. Milli Mücadele günlerinde kadınların hem ticari misyon üstlendigini hem de cephede görev aldıgını anlatan Güpgüpoglu, "Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti'nin Kayseri subesinde Seyyide Hanım var, onun yardımcısı da Ferruha Hanım. Erkekler olmadıgı için cephaneyi çocuklarla birlikte, Ulukısla üzerinden Konya'ya tasıyorlar" dedi.
CEPHEDEN MECLİS'E

Savas bittikten sonra Ferruha Güpgüpoglu'nun milletvekili olarak çalısmalarına devam ettigini belirten Asuman Güpgüpoglu, "Savas bittikten sonra artık Atatürk de üniformasını çıkarıp tamamen siyasi bir kimlige büründügünde Kurtulus Mücadelesi veren insanlar, siyasi bir kimlige bürünüyor. Kurtulus mücadelesini sahada veren Ferruha Hanım da oradan Meclis'e gidiyor. Ve o gün kravat takarak Meclis'e gidiyor" diye konustu.

'KIYMETLERİ BİLİNMEDİ'
Meclis'e giren ilk Türk kadın vekillerinin yeterince kıymetinin bilinmediğini ifade eden Asuman Güpgüpoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nereden bakarsanız bakın, onlar dünyanın ilk kadın milletvekilleri. Fransa, Fransız İhtilali döneminde çok çaba harcayan o kadınlara hakkını vermezken, ondan önce Atatürk sayesinde Türk kadını siyasi bir kimlik kazanıyor ve yüzde 4 gibi bir rakamla Türk kadını temsil ediliyor, yakın zamana kadar bu rakama ulaşamadık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O, Meclis'e kravatla giren ilk kadın milletvekili oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN