Türkiye'nin en ucuz sehir içi ulaşımı Kayseri'de

Giriş Tarihi: 27.12.2013

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Naziksoy, Türkiye'nin en ucuz şehir içi ulaşımının Kayseri'de sağlandığını söyledi

İlk kez Kayseri'de uygulanan havuz sistemi ile Türkiye'nin en ucuz toplu tasıma hizmetini verdiklerini belirten Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Naziksoy, "Kayseri'de ögrenci biletleri 1, tam bilet de 1.60 TL. Bu fiyatlandırma, sehrin en yakınında da, en uzagında da degismiyor" diye konustu.

7 BÖLGEYE AYRILDI

Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Naziksoy, havuz sistemine dair su bilgileri verdi: "2005 yılında basladıgımız havuz sistemini dünyada yüzde 100 uygulayan nadir kentlerden biriyiz. Havuz sistemi kapsamında Kayseri'yi 7 bölgeye ayırdık. 386 adet halk otobüsümüz bu 7 bölgede periyodik biçimde yer degistiriyor ve 1 yıl sonra basladıgı noktaya geri dönmüs oluyor. Bu, bütün araçların aynı kilometreyi yapmasını, aynı oranda yıpranmasını saglıyor."

Günde 9 bin sefer
0 bini raylı sistemde olmak üzere günlük 360 bin civarında yolcu taşıdıklarını ifade eden Hayri Naziksoy, "Bu sayı bayramlarda, maaş günlerinde, öğrencilerin sınav zamanlarında, okul dönemlerinde değişiklik gösterebiliyor. Günlük 9 bin karşılıklı sefer ve 125 bin kilometre civarında yol yapıyoruz. Yani, dünyayı günde 2 buçuk sefer dolaşıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin en geniş ve uzun raylı sistem hatlarından birinin Kayseri'de olduğunu kaydeden Genel Sekreter Yardımcısı Naziksoy, "Raylı sistemde 17.5 kilometrelik hizmetimiz devam ediyor. Bu ayın sonunda iklim şartları da müsaade ederse İldem hattını, ocak ayının ikinci kısmında da üniversite hattını bağlıyoruz. İkisi bağladığında 35 kilometrelik bir ağımız olacak. Böylece Kayseri'deki 232 mahalleyi birbirine bağlamış olacağız. Bir vatandaş, kentin neresinden binerse binsin, diğer tarafına tek biletle ulaşım sağlayabilecek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en ucuz sehir içi ulaşımı Kayseri'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN