Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şeyin başı aile

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Her şeyin başı aile

Osmangazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nilüfer Özabacı, aileyi bir arada tutan en önemli unsurun aile üyelerinin birbirine duyduğu sevgi ve değer bağları olduğunu söyledi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Nilüfer Özabacı, içinde yaşanılan çağın gerekleri sonucu, aile yapısında değişimler olduğunu ifade ederek, aile yapılarının git gide anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aileye dönüşmeye, hatta tek ebeveynli ailelerin günümüzde yaygınlaşmaya başladığını söyledi. Aile ilişkilerinin aile sisteminin göbeğini oluşturduğunu ifade eden Özabacı, "Ailenin birbirlerine bağlanma düzeylerini, uyum sağlama durumlarını ve iletişim biçimlerini belirler. Bu etkileşim ve iletişim biçimleri hem her bir aile üyesinin hem de bütün bir ailenin kişisel ihtiyaçlarını doyurmaya yaramaktadır" dedi.

UYUM SORUNU OLUŞUYOR

Geniş ailelerde çocuklarla ilgili sorunların, aile sınırları içinde ailedeki büyüklerin devreye girmesiyle çözümlenirken, günümüzde bu tür geleneksel yardım isteklerinin azalmaya başladığını belirteren Özabacı sözlerini şöyle sürdürdü: "Günümüzün gelişen ve değişen ailesi, üyeleri arasındaki uyumlu birlikteliği sağlamada zorlanmaktadır. Aile bireylerinin hızla değişen rollerine uyum sağlayamamaları, aile içindeki iletişim ve etkileşimi bozmakta, kuşaklar arası çatışmaları artırmaktadır. Aile üyelerinde sıkıntıya yol açan bu tür engellemeler, genelde ailenin varlığını korumasını güçleştirmekte, toplumsal sistem içinde hasta bir kurum niteliğini kazanabilmektedir. Sağlıklı bir aile içinde ilişkiler; aile içindeki kuralların aile üyelerinin değişen gelişim ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre değiştirilmesi ve aile üyelerinin fonksiyonlarını yerine getirmesi biçiminde şekillenir. Aileyi bir arada tutan üyelerin birbirlerine duyduğu bağlılık, sevgi ve değer bağlarıyla yakından ilişkilidir. Her bir aile üyesinin beklentilerini karşılayabildiği doyurucu bir ortamın oluşması son derece önemlidir. Bu ortamın oluşmasında ailenin oluşumunu sağlayan kadın ve erkeğin ilişki kurma, ilişkiye başlama biçimi belirleyicidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şeyin başı aile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN