Turizmin parlayan yıldızı Sivrihisar

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Turizmin parlayan yıldızı Sivrihisar

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ilçedeki tarihi yapıları restore ederek turizme kazandırmak için kolları sıvadı. Yüzügüllü "İlçemizin ekonomisi turizmle canlanacak" dedi

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ilçeyi turizmin parlayan yıldızı yapacak projelerini SABAH'a anlattı. Sivrihisar'ı diğer ilçelerden farklı olarak tarihi değerlerinin ön plana çıkardığını söyleyen Başkan Yüzügüllü, ilçeyi tarihi turizme açma yollarını aradıklarını ve tanıtım çalışmaları içinde olduklarını ifade etti. Bir çok restorasyon çalışmasını tamamladıklarını dile getiren Yüzügüllü, turizmin ilçeyi ekonomik ve sosyal yönden geliştireceği görüşünde.

NASRETTİN HOCA TURU

Başkan Yüzügüllü, "Tamamladığımız restorasyon çalışmalarımız arasında Ulucami, Ermeni Kilisesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi var. Ulucami 67 ağaç sütunuyla ve geometrik şekilli minberiyle görülmeye değer bir yer. Anadolu'nun en büyük ahşap direkli camileri arasında. Önceden bakımsız ve kötü iken şimdi turistik bir hal aldı. Ayrıca Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi bizim ilçemizde. Şu an düzenlemesi bitmiş durumda" dedi. Yüzügüllü "Zaim Ağa Konağı ise Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara dışında ilk bakanlar kurulunu topladığı yer. Burayı Kurtuluş Savaşı Müzesi haline dönüştürdük. İçerisinde bal mumundan heykeller var. 1922 yılında toplanan Bakanlar Kurulu ve Kurtuluş Savaşı canlandırılıyor. Ayrıca ilçede bir çok tarihi evin de restorasyonunu tamamladık. Sıradaki projemiz ise Nasrettin Hoca Anıt Mezarlığı. Ziyaret alanına dönüştüreceğimiz yere hocanın naaşını da getirip, çevre düzenlemesi yapacağız. Öncelikli hedefimiz ilçeye turlar düzenlemek. Türkiye'nin her bölgesinden turist geleceğine inanıyorum" diye konuştu.

EN BÜYÜK ÇOCUK PARKI
İlçenin turizm hedeflerinin kendisini heyecanlandırdığını belirten Yüzügüllü şöyle devam etti: "Sivrihisar'a gelenlerin mutlaka gezdikleri bir yer daha var. Kilisenin yanındaki açık hava müzesi. Bu alan heykeltraş Metin Yurdanur'un hazırladığı birbirinden güzel heykellerden oluşuyor. Atatürk'ün elinde Nutuk kitabının olduğu heykel de yer alıyor. Bu heykelleri yakın zamanda kilisenin yanındaki yolda sergilemeyi ve ışıklandırmayı düşünüyoruz. Ayrıca Şoför Evleri Park Projesi ile vatandaşlara nezih, huzurlu bir ortam yaratmayı planladık. Bu proje kapsamında oluşturulan Hızır Bey Parkı da ilçe sakinlerinin güzel vakit geçirebileceği bir yer oldu. Çocuklar için yapılan park, Eskişehir'de en büyük park olma özelliğini taşıyor." Yüzügüllü, "Sivrihisar Belediyesi olarak sıradaki projelerimizden biri de kongre merkezi. Tarihi dokusuyla ayakta kalmayı başaran eski askeri hastaneyi restore edip kongre merkezi olarak kullanacağız. Yüklenici firmayla anlaşıldı. 8 ay gibi bir sürede, üstü kapalı 150 kişilik bir salon olacak. 2014'te Tarihi Kentler Birliği'nden 'Proje Özendirme Ödülü' aldık. Bu ödülü tekrarlayacağız. Ülkemizdeki potansiyel turizmi ilçemize çekeceğiz" dedi.

GENÇLER UNUTULMADI
Belediye Hizmet Binası'nı da yenilediklerini dile getiren Hamid Yüzügüllü, 2 bin 500 metrekare üzerine kurulan yeni binada halk eğitim atölyeleri olduğunu söyledi. Yüzügüllü, gençleri de önemsediklerini vurgulayarak, içinde voleybol, basketbol, futbol sahası, tenis kortu olan spor kompleksinin geçtimiz yıl hizmete girdiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin parlayan yıldızı Sivrihisar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN