İstikrar için başkanlık şart

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, "Koalisyon riskini ve istikrarsızlık riskini ortadan kaldıracak en önemli sistem başkanlık sistemidir" dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2016
İstikrar için başkanlık şart

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen "Yeni Anayasa ve Başkanlık" konulu panele katıldı. Karayel panelde yaptığı konuşmada anayasanın istikrar için çok önemli olduğunu ve AK Parti olarak başkanlık sistemini istediklerini söyledi. Koalisyon ve istikrarsızlık riskini ortadan kaldıracak en önemli sistemin başkanlık olduğunu ifade eden Karayel, şöyle devam etti: "Şu an biz başkanlık sistemini istiyoruz. Buna karşı çıkan muhalefetin, diğer farklı güçlerin 'ülkeyi eyaletlere bölecekler, Türkiye'yi bölecekler, ülkemizi böldürmeyiz' gibi manipüle edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Diğer karşı çıkan ekibin de 'Bu sistem diktatörlük getirecektir, başkan dediğiniz bütün yetkileri elinde barındıracaktır, dolayısıyla diktatörlük getirmeye çalışıyorlar' diyerek başka bir tabanı da manipüle etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Başkanlık sistemi dediğimiz şey diktatörlüğe sebep olmaz veya gücün tamamını da bir kişinin eline vermez."

GÜÇLER AYRILIĞINI DESTEKLER
Başkanlık sisteminin demokrasinin önemli unsurlarından biri olan yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrılmasını yani güçler ayrılığı ilkesini desteklediğini, dolayısıylaTürkiye'de demokrasiyi tahkim etmek anlamında önemli bir çığır açacağına inandığını ifade eden Karayel, AK Parti olarak yapılan bu çalışmanın hiçbir kimsenin şahsı veya bir makama gelmesi için yapmadıklarını vurguladı. Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Doğan "Anayasa değişikliği bütünlük içinde olmalıdır. 1980 Anayasası'nın hazırlanmasında dahi gündeme gelmiş başkanlık sistemi. Rahmetli Özal, Süleyman Demirel ve sonrasında sık sık gündemimizi oluşturdu, 'başkanlık sistemi bu ülkenin ihtiyacı' diye" dedi. Prof. Dr. Doğan "Başkanlık sisteminin en önemli tercih sebeblerinden birisi istikrar. En önemli endişelerden birisi de başkanlık sistemi uygulanan ülkelerde federal yapılar var, 'Bizde mi ona gideceğiz, bölünme tehlikesi olur mu' diye düşünülüyor. Anayasa hukukçularının çoğu Türkiye'de böyle bir tehlike olmadığını söylüyor" görüşünü dile getirdi.

İŞ DÜNYASI SADECE İSTİKRAR İSTİYOR
MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgun Harputlu da iş dünyasının istikrar beklentisi içinde olduğunu ve istikrarı sağlayacak doğru sistemin bulunması için tüm çalışmalara destek vereceklerini söyledi. Harputlu "Doğru ve ülkeye istikrarı sağlayacak sistem hangisi ise bunu bulmalı, bunun için çalışmalıyızım. Bununla ilgili istişareler yapılarak doğru nokta bulunmalı ve ilgili çalışmalara biz de destek vermeliyiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrar için başkanlık şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN