Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En nitelikli sağlıkçılar Eskişehir’den yetişiyor

Giriş Tarihi: 28.3.2016
En nitelikli sağlıkçılar Eskişehir’den yetişiyor

MY KOLEJ Eskişehir Özel Sağlık Meslek Lisesi kurucularından Süleyman Reyhan, öncelikli hedeflerinin sağlık alanında nitelikli personel açığını kapatmak olduğunu söyledi

MY KOLEJ Eskişehir'in kurucusu Süleyman Reyhan, sağlık sektöründeki eğitim ve çalışma hayatını SABAH Anadolu'ya değerlendirdi. Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan ileri sağlık hizmetlerinin personel açığını doğurduğunu söyleyen Reyhan, sağlık meslek liselerinin bu kapsamda köprü vazifesi gördüğünü ifade etti. Reyhan, kurucusu olduğu MY KOLEJ'in sektöre nitelikli personel kazandırdığını vurgularken, öğrencilerin de iş bulma kaygısından uzak olduklarını belirtti. .

MY KOLEJ mezunları nerelerde iş bulabilir? Okullarımızdan mezun olanlar için çalışma alanları geniş. Mezunlarımız üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerinde, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı hastanelerde, Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşları ile pansiyonlu okullarda, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumlar bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde görev yapabilecek. En büyük hedefimiz el birliğiyle ve hızlı bir şekilde sektöre kaliteli sağlık elemanları kazandırmaktır.

Okuldan biraz bahseder misiniz? MY KOLEJ 23 yıllık tecrübeye sahip. Okullarımız ülke geneline yayılmış durumda. Çorum, Bursa, Ankara Keçiören, Ankara Yenimahalle, Kocaeli, Yalova ve Manisa'da da okullarımız var. Öğrencilerimize en kaliteli şekilde hizmet etmeyi hedefliyoruz. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi ve insanların verimli çalışmalarını temin edecek nitelikli eleman kadrosunu yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim kurumuyuz.

Böyle bir okul açma fikri nasıl ortaya çıktı? Ülkemizde hekim dışı sağlık personelinin yetiştirilmesi yaklaşık bir bucuk asır öncesine dayanıyor. Devrim niteliğinde hizmetlerle sağlık alt yapısı güçlenen ülkemizde gelişmeye paralel olarak personel açığı da oluşuyor. Toplumun her kesimine başta hemşire olmak üzere diğer sağlık personellerini yetiştirmek amacında olan okulumuz ve seçkin öğretmen kadromuzla, meslektaşları arasında öne geçen, parmakla gösterilen yeni bir sağlık kadrosunu bu okulda hayata hazırlayacağız.

MY KOLEJ eğitim alanında nasıl bir ihtiyaca cevap verecek? MY KOLEJ olarak tek bir amaç güttük, rekabetin giderek arttığı hızla küreselleşen dünyamızda toplumumuzun genç ve dinamik potansiyelini nitelikli insan gücüne dönüştürmek. Genç nüfus avantajımız ancak bu gençlerimizin niteliklerini arttırdığımız takdirde anlam taşır. Türkiye'de hizmet sektörü, ara kademede yeterli niteliklere sahip personel bulamamanın sıkıntısını yaşıyor. Bir yandan işsizlik varken, diğer yandan nitelikli personel arayışı sürüyor. Gençlerle iş arasındaki bağlantıyı, mesleki eğitime ağırlık ve öncelik vererek sağlayabiliriz. MY Sağlık Koleji işte bu ihtiyaca cevap verme çabasının bir ürünüdür.

MY KOLEJ'in gelecek hedeflerinde neler var? Meslek okulları arasında istihdam şansı en yüksek olan okulların başında sağlık alanı geliyor. Bu okullardan mezun olanlar arasında işsizlik oranı sadece yüzde 2. Buna rağmen yardımcı sağlık personeli ihtiyacı devam ediyor. Biz bu okulu kurmaya karar verdiğimizde tespit ettiğimiz ihtiyaç 200 bin civarındaydı. Bu elemanları en iyi şekilde yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Toplam eğitim süresi ne kadar? Mesleğin eğitim süresi, sağlık meslek liselerinde 4 yıl, yükseköğretim kurumlarında da 4 yıldır. Hemşirelik eğitiminde dersler 4 bin 600 saatlik teorik ve klinik eğitimi kapsar. Teorik eğitimin süresi toplam sürenin en az üçte biri, klinik eğitimin süresi toplam eğitimin yarısı kadardır.

Mezunların işsiz kalması söz konusu olabilir mi? Meslekte işsiz kalma durumu yok denecek kadar azdır. Sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır. Teknolojik ilerleme sağlık konusunda halkın bilinçlenmesi, sağlık hizmeti talebini artırmıştır. Buna paralel olarak devletin desteklediği sağlık kuruluşlarının sayısının artması, diğer taraftan özel hastanelerin giderek yaygınlaşması ile sağlık meslek elemanlarının çalışma alanı genişlemiştir.

MY KOLEJ öğrencilerine ne vaat ediyor, diğer eğitim kurumlarından hangi özellikleriyle ayrılıyor? MY KOLEJ olarak öğrencilerimizin meslek hayatına atılabilmeleri için genel müfredatın yanında, üniversiteye hazırlık dersleri, mesleki İngilizce dersleri veriyoruz. Şehrimizin en donanımlı hastanelerinde staj imkânı sunup, ERASMUS programlarına katılmalarını sağlıyoruz. Ayrıca okulumuzda kültürel ve sosyal etkinlikler en üst seviyede tutulmaktadır.

Mustafa BEDEN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En nitelikli sağlıkçılar Eskişehir’den yetişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN