OSB’yi 2023’e hazırlıyoruz

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Kayserİ OSB’yi 2023’e hazırlıyoruz

OSB’nin 2023 hedefi 10 milyar dolarlık ihracat. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan “OSB’miz 2023’te 500 bin kişiye aş ve iş kapısı olacak” dedi

Sanayileşme modeli ile örnek gösterilen, 'nin istikrarlı gelişen markalarından biri olan Organize Sanayi Bölgesi'nin 2023 hedefi 10 milyar dolarlık ihracat. Kayseri Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu başkanı Tahir Nursaçan, 'nin en büyük OSB'si olma yolunda ilerlediklerini belirterek Organize Sanayi Bölgemiz bugün 10 milyon metrekarelik alandan oluşuyor. Tümüyle dolu olan ve aktif 500 ün üzerinde firmamız faaliyet gösteriyor. Kayseri OSB'den ayrı olarak Mimar Sinan OSB'de 175 firma faaliyet halinde, bunun yanında İncesu OSB ve Serbest bölge olarak Türkiye'nin en büyün organize sanayi bölgesi konumuna geleceğiz" dedi. Nursaçan, mevcut 4 organize sanayi bölgesinde alt yapı çalışmalarının bitmiş olduğunu ifade ederek "Bu kadar hızlı ve istikrarlı büyümemizin en önemli sebebi sanayicilerimizdir. Kayseri iş adamları kazandığını yine memleketine yatırarak şehre dinamizm katmaktadır. OSB'de şu anda 500 den fazla firmamız ve 70 bin çalışanımız var. Diğer organize sanayi bölgemizle birlikte çalışan sayımız 100 bini buluyor. 2023'te çalışan sayımız 500 bini bulacak, 500 bin kişiye aş ve iş kapısı olacaktır" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN LİDER KENTİ
Başkan Nursaçan, Kayseri'nin markalaşmaya vermiş olduğu önem sonucunda bugün Türkiye'nin en fazla ihracat yapan şehirlerinden biri olduğunu da sözlerine ekleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin en fazla mobilya ihracatı ve en fazla çelik kapı, meyve suyu üreticisine sahip şehri olduk. Kayseri OSB olarak hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamanın hem de ülkemizin en fazla ihracatı gerçekleştirilen illerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Her yıl Türkiye'nin büyüme hızının ortalama 2 katı kadar büyüyen ve 170 e yakın ihracat gerçekleştiren Kayseri'nin 2023 yılı hedef 10 milyar dolar ihracat ve 200 bin kişiye istihdam sağlamaktır.Yeni yarımlar ve elden edilen ihracat rakamlarıyla hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye de işletmelerin yaşadığı eleman sıkıntısını gidermek için 18-45 yaş arası eli ayağı sağlam insanlara yardım yapılmamasını istiyoruz. Fabrikalar işçi bulamıyor. İşsizliğin aksine Türkiye de işçi sıkıntısı var. Şu anda 70 bin kişinin çalıştığı Kayseri OSB, 2016 sonuna kadar yeni yatırımların devreye girmesiyle yeni işçiye ihtiyaç var. Ancak işçi bulamıyoruz."

SUİSTİMAL EDİLİYOR
Türkiye'de işsizliğin olduğunun söylendiğini dile getiren Nursaçan, bunun yanlış olduğunu bir çok kentte sanayicinin çalıştıracak işçi bulamadığını söyleyerek, devletin gelir düzeyi düşük ailelere yaptığı eğitim, gıda, sağlık ve diğer yardımlarının suiistimal edildiğini ve insanların tembelleştirildiğini kaydetti. Nursaçan, Kayseri'de 10 milyon metrekare alan üzerine kurulu OSB den başka Mimar Sinan OSB, İncesu OSB, Serbest Bölge bulunduğunu buralardaki işletmelerin yanında yeni işletmelerin de açılmaya devam ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayserİ OSB’yi 2023’e hazırlıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN