Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni ’nin vizyonunu

Başkan ‘Yeni İçin Yeni Güç, Hedef 2023’ adı altında bir toplantı yaptı. Çelik, Kayseri’nin yeni vizyonu ile kenti uluslararası çapta cazibe yapacak yeni projelerini tanıttı

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Yeni Kayseri’nin vizyonunu
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa 'in "Yeni Kayseri İçin Yeni Güç, Hedef 2023" toplantısı Radisson Blu Otel'de yapıldı. Toplantıyı, Kayseri'deki kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 1000 davetli izledi. Kayseri'nin yeni vizyonunu "Planlı Gelişim, Estetik Dönüşüm, Fonksiyonel Değişim" olarak ortaya koyan Başkan Çelik, bu vizyon doğrultusundaki projelerini anlattı. Başkan Çelik, hedeflerinin ise Kayseri'yi ulusal ve uluslararası çapta cazibe yapmak olduğunu kaydetti.

'BOŞ DURMADIK, KOŞTURDUK'
Kayseri'yi anlatan bir film gösteriminin ardından kürsüye gelen Başkan Mustafa Çelik, marka şehir olan Kayseri'ye emeği geçen tüm yöneticilere teşekkür ederek sözlerine başladı. Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki son bir yılı anlatan Başkan Çelik, başlangıçta daha önce planlanan işlerin takibini yaptıklarını ifade ederek muazzam yoğun ve hareketli bir yıl geçirdiklerini belirtti. Biten ve devam eden projelerle ilgili bilgi veren Başkan Çelik, kale içi projesinde son aşamaya gelindiğini, Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi'ni yakında açacaklarını, Kayseri Mahallesi ikinci ve üçüncü etap çalışmalarına başladıklarını, Mimarsinan Katlı Otopark'ın tamamlandığını, Talas Amerikan Koleji'nde çalışmaların sürdüğünü, Türkiye'nin en modern Bilim ve Teknoloji Merkezi'ni 19 Mayıs'ta açacaklarını, Erciyes Kış Turizm Merkezi'nde çalışmaların devam ettiğini, Kocasinan Bulvarı'ndaki katlı kavşakların ilkini açtıklarını ve diğer ikisinin birkaç haftada tamamlanacağını söyledi. İlçelerde de çok önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Başkan Çelik, insanların mutlu oldukları yerde yaşamalarını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. "Boş durmadık, koşturduk" ifadelerini kullanan Başkan Çelik, halen Büyükşehir Belediyesi'nin 346 noktada her biri en az birkaç milyonluk olan yatırımları bitirmek için çalıştığını belirtti.

YENİ DÖNEMİN YENİ VİZYONU
Yeni dönem için yol haritasını bu şehirde yaşayanlarla görüşerek belirlediklerini vurgulayan Başkan Çelik, "Halkımızın beklentilerini almak üzere anketler yaptık. İlçeleri ziyaret ederek bizzat yerinde tespitler yaptık ve ilçelerde yaşayanların görüşlerini aldık. Yuvarlak masa toplantılarıyla kanaat önderlerinden görüş ve öneriler aldık. Kurum içi ortak akıl toplantıları yaptık. Tüm bu çalışmalar sonunda da kısa, orta ve uzun vadeli işlerimizi planladık" dedi. Daha planlı bir Kayseri, daha estetik kent ve daha konforlu bir kent hayatı için yeni dönemi başlattıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, şehrimizi bölgesel, ulusal ve uluslararası çapta cazibe merkezi yapmak istediklerini söyledi. İşe öncelikle planlamadan başladıklarını belirten Başkan Çelik, Yeni İmar Planı, Ulaşım Master Planı, ve Kentsel Dönüşüm Planı ile Tarım ve Hayvancılık Master Planı için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Başkan Çelik, "Şehir, yaşayan ve gelişen bir şehirse kentsel planları da geliştirmek zorundasınız" dedi. Projelerini anlatmaya büyük ölçekli yeşil alanlarla başlayan Başkan Çelik, Hava İkmal Şehir Parkı, Keykubat Kent Ormanı, Organik Bahçe, Mis Kokulu Bahçeler, Gesi Kent Ormanı gibi projeler hakkında bilgi verdi. Başkan Çelik bunların yanı sıra yeni hobi bahçeleri, Sümer Parkı, Taşhan Kent Ormanı, Taşlıburun-Eğribucak arası ağaçlandırma çalışmaları gibi projeleri de hayata geçireceklerini söyledi.

DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
Yeni dönemde önemli kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştireceklerini belirten Başkan Çelik, Sahabiye Dönüşüm Projesi ile ilgili hazırlanan filmi davetlilere izletti ve Sahabiye'de hak sahipleri ile görüşmelere bu yıl başlayacaklarını dile getirdi. Argıncık Esentepe Kentsel Dönüşüm Projesini, Halıcılar Sitesini rezerv alan olarak kullanmak suretiyle yapacaklarını, Sancaktepe ve Boztepe Mahallelerinde Cephanelik bölgesi kentsel dönüşüm için Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Başkan Çelik, Çarşı Dönüşüm Projesi ile de çarşı içini bir AVM konforuna getireceklerini kaydetti. Toplantıda ilçelerde yapacakları yatırımlardan bazılarına da yer veren Başkan Mustafa Çelik, tarım ve hayvancılığa can suyu projelerine devam edeceklerini söyledi. Başkan Çelik, ilk etapta 7 ilçeye Türkiye'de ilk kez süt soğutma tankları kuracaklarını, yine ülkemizde ilk olacak toplu ahır projesini Felahiye'de kurarak başarılı olması halinde yaygınlaştıracaklarını ve ilk etapta 7 ilçeye kesimhaneler yapacaklarını kaydetti. Kayseri'deki insanların daha mutlu ve huzurlu yaşayacağı bir şehir için çalışan ve bu doğrultuda hazırladığı projeleri kamuoyu ile paylaşan Başkan Mustafa Çelik, sözlerinin sonunda hayatın sonunu da düşündüklerini dile getirdi ve Kayseri Şehir Mezarlığı'nı Türkiye'de parmakla gösterilen tek mezarlık haline getireceklerini söyledi.

SOSYAL PROJELER ÇOK ÖNEMLİ
Sosyal ve kültürel projelerden bazılarını da anlatan Başkan Mustafa Çelik, Erciyes Üniversitesi karşısına Türkiye'nin en modern Engelsiz Yaşam Merkezi'ni yapacaklarını, bu yıl ilk etapta dört bölgede engellilerin emanet edilebileceği Mola Evleri açacaklarını, hane halkı sosyal doku araştırması ile ihtiyaç sahiplerini tespit ederek kardeş aile projesini hayata geçireceklerini, kıdemli yaşam köyü yapacaklarını, sosyal yaşam merkezleri açacaklarını ve ilk etapta üç sosyal yaşam merkezinin bu yıl temelini atacaklarını, Okçuluk Tesisleri yapacaklarını ve bu yıl en az iki gençlik merkezinin temelini atacaklarını söyledi.

ÜÇ AYRI SANAYİ BÖLGESİ GELİYOR
Üç ayrı sanayi bölgesi projesini de dile getiren Başkan Mustafa Çelik, Organize Besicilik Bölgesi, Et ve Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB ve Kayseri'ye yılda 300 milyon TL kaynak sağlayacak olan Güneş Enerjisi İhtisas OSB için çalışma yaptıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Kayseri’nin vizyonunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN