Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ASÜ 10 yaşında

Giriş Tarihi: 29.4.2016
ASÜ 10 yaşında

Üniversitesi (ASÜ) 10. yaşını ‘vefa’ etkinliğiyle kutladı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Şahin, kente üniversiteyi kazandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti

Kuruluş yıl dönümü etkinliğinde konuşan Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 10 yıllık süre içerisinde üniversitenin hızla büyüyüp geliştiğini söyledi. Kutlamanın temasının 'vefa' olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, üniversiteyi tanıtıcı konuşmalar yapmaktansa katkı sağlayanları anmak istediklerini belirtti. 'nin son derece hassas bir süreçten geçtiğini terör eylemlerinin yürekleri incittiğini kaydeden Şahin, "Terörle mücadele sürecinde şehit düşenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum. Allah, terörle mücadele sürecinde hem güvenlik kuvvetlerimize, hem de devlet büyüklerimize kolaylık versin" dedi. Aksaray'ın, kültürel etkinlik bakımından oldukça canlı bir şehir olduğundan söz eden ancak, dışarıdan bakanların bazen şehrin küçüklüğüne aldandığını söyleyen ASÜ Rektörü, "Bu program, üniversitemizin tanıtıldığı veya detaylı şekilde anlatıldığı bir program olmaktan ziyade, vefa borcumuzu ödemek üzere kurgulandı. Nasıl ki, bir çocuk doğduğunda annesinin, babasının ve çevresinin yanında olmadan ayakta duramıyorsa, üniversitelerin de bugünlere gelmesinin bir kişinin veya birkaç kişinin katkısıyla mümkün olamayacağının farkındayız. Bu 10 yıllık süre içerisinde elimizden pek çok büyüğümüz tuttu" diye konuştu.. Üniversitelerin şehirlere önemli katkılar sağladığını ve bunun tecrübe edilerek görüldüğünü dile getiren Şahin, "2002-2007 arasındaki dönemde görevde bulunan AK Parti Hükümeti'nin bütün illere birer üniversite hediye ederek, o illerin canlanmasına önemli bir katkı sağladığının farkındayız. Üniversitelerin kurulmasında, yatırım almasında ve güzelleşmesinde çok önemli katkıları olan o dönemin Başbakanı ve şu anki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. İşlerimizi kolaylaştıran ve bizlere yol gösteren başta Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu olmak üzere, geçmişte görev yapan tüm Bakanlarımıza ve büyüklerimize teşekkür ediyorum. 2006 yılında üniversitemizin kurulmasına dair kanun teklifi veren milletvekillerimiz Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, Ramazan Toprak ve Ahmet Yaşar'a teşekkür ediyorum" dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE PLAKET
Konuşmanın ardından üniversitenin 10 yıllık sürecinin anlatıldığı bir film izlendi. Ardından şehirde görev yapan mevcut ve geçmiş dönem valilere, milletvekillerine, belediye başkanlarına, rektörlere, işadamlarına, sivil toplum kuruluşu, dernek ve vakıf yöneticileri ile ASÜ'de 25'inci çalışma yılını dolduran akademik ve idari personele plaketleri verildi.

Tıp tamam, sırada diş hekimliği fakültesi var
Tıp fakültesinin kuruluşunun tamamlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, diş hekimliği fakültesinin hazırlığına başladıklarını söyledi
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, amaçlarının sıradan bir tıp fakültesi değil, belirli alanlarda Türkiye standartlarını zorlayan bir tıp fakültesi oluşturmak olduğunu söyledi. Üniversite altyapısının belirli bir noktaya geldiğini ve sektöründe koordineli bir ilerleme sağlamayı hedeflediklerini belirten Şahin, tıp fakültesinin kuruluş sürecinin tamamlandığını, Sağlık Bakanlığı ile Afiliasyon Protokolü hazırlıklarının sürdüğünü vurguladı. Sağlık yatırımlarına yönelik planlamaları anlatan ASÜ Rektörü, "Sağlık alanında hemşireler başta olmak üzere tıbbi personel yetiştireceğimiz sağlık meslek yüksekokulu, diş hekimliği fakültesi ve en tepede doktorları yetiştiren bir Tıp Fakültesi'ni kurmak istiyoruz. Bu noktada bir yandan Sağlık Yüksekokulumuzu Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne dönüştürmek, diğer yandan da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun program sayılarını arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah biz, üzerimize düşen ödevlerimizi yerine getirdikten sonra siyasilerin kapısını çalacağız ve bu yatırımların hayata geçmesi için gayret göstereceğiz" dedi. Tıp Fakültesi konusunda da geniş düşündüklerinden söz eden Prof. Şahin, "Sıradan, vasat veya vasatın altı bir Tıp Fakültesi olmak istemiyoruz. Örneğin; Akdeniz Üniversitesi şu anda organ nakli konusunda Türkiye'de bir numaradır. Biz, sıradan bir fakülte olmak yerine, bir veya birkaç alanda Türkiye standartlarını zorlayan bir Tıp Fakültesi oluşturmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

ASÜ'lü akademisyene TÜBA ödülü
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Algı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından verilen, "2015 Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü"ne (GEBİP) layık görüldü. Algı, ödülünü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törende, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın elinden aldı. Doç. Dr. Fatih Algı, yeni nesil optik ve elektronik malzemeler için işlevsel moleküler yapıların rasyonel tasarımı, sentezi ve geliştirilmesi konularında yürüttüğü uluslararası düzeydeki üstün nitelikli çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

ASÜ-Mercedes işbirliği daha da gelişiyor
Aksaray Üniversitesi ile Mercedes-Benz Kamyon Fabrikası arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi adına gayret gösterdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, kurumların potansiyellerinin nitelikli şekilde yan yana getirilmesinin, şehre ciddi değerler kazandıracağını söyledi. Kısa süre önce Rektör Şahin, Mercedes Kamyon Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann'ı ziyaret etmiş ve üniversitenin teknik altyapısı hakkında bilgiler vermişti. Mercedes Direktörü Lehmann'ın iade-i ziyaretinde ise ASÜ'nün imkânları yerinde görüldü. Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (ASÜBTAM) bulunan analiz cihazlarının sanayinin hizmetinde olduğunu kaydeden Prof. Şahin, merkezde bulunan cihazları en etkin şekilde kullanmak ve toplum menfaatine çalışmalar üretmek amacında olduklarını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASÜ 10 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN