Kültepe tabletleri dünyaya tanıtılacak

Bakanı , Valiliği’nce yaptırılan Kültepe tabletlerinin replikalarının yabancı konuklara hediye edileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Kültepe tabletleri dünyaya tanıtılacak
Bakanı , Valisi Orhan Düzgün tarafından Mobilya Fuarı'nın açılışında kendisine takdim edilen Kültepe tabletlerinin replikalarının yabancı konuklara hediye edileceğini söyledi. Bakan Elitaş, Asur Ticaret kolonisi Kaniş-Karumu'ndan çıkarılan, kil tablet üzerine çivi yazısı ile yazılmış ticari anlaşmanın kopyasını göstererek, bu tabletlerin Kayseri'de ticaretin 4 bin yıl önce hangi noktada olduğunu ve bu coğrafyada yaşayan insanların hangi kültürle yetiştiğinin en önemli göstergelerinden birisi olduğunu söyledi.

ÖZEL OLARAK HAZIRLATILDI
Vali Orhan Düzgün de, Kayseri'nin ticari tarihinin en önemli izlerinden olan ve Kültepe'de yapılan arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan tabletlerin Kayseri ve tarihinin tanıtımı noktasında çok önemli olduğunu belirtti. Vali Düzgün, tabletlerin Kayseri'ye gelen yabancı konuklar ile yurtdışı seyahatlerinde hediye edilerek tanıtımının yapılması amacıyla bire bir kopyasının çıkarıldığını söyledi. Tabletlerin UNESCO tarafından 2015'te Dünya Belleği Listesi'ne alındığını hatırlatan Vali Düzgün, böylesine önemli bir hazinenin dünya ile paylaşılması ve tanıtılması noktasında Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın göstermiş olduğu ilginin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.
Kültepe Kaniş Karumu'ndan çıkarılan ve orijinali Kayseri Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen 'Bir şirketin sermayesinin oluşturulması ve ortakların anlaşması'nın konu edildiği M.Ö 1950-1835 yıllarına ait tablet Asurca'dan Türkçe'ye çevrildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültepe tabletleri dünyaya tanıtılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN