Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar ’Cam Tavanı’ Özgüven İle Yıkabilir

Giriş Tarihi: 6.3.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:55
Kadınlar ’Cam Tavanı’ Özgüven İle Yıkabilir
Dünyada 60’a yakın ülkeye ürünlerini ihraç ederek rahat uykuyu geniş kitlelere ulaştıran BRN Yatakları Genel Müdürü Berna İlter, başarısıyla Anadolu’daki kadın girişimcilere
örnek oluyor.
’de Mustafa İlter ile kurduğu fabrikayla ihracat yapılmayan ülkelere bile ürün gönderme başarısına ulaşan Berna İlter, “Erkek egemen bir sektörde başarıya ulaşmak, elbette çok zordu. Ancak kendine inanmak, risk almak, vizyon sahibi olmak ve özgüven başarıyı da beraberinde getiriyor. Ülkemizde girişimci kadınların oranı yaklaşık yüzde 15, bu oranın her geçen yıl artması, özgüveni yüksek kız çocuklar yetiştirmeye de bağlı. Özgüveni yüksek kadınlar ‘cam tavanı’ yıkarak başarıya ulaşacaktır” dedi.
Dünyada 60’a yakın ülkeye ürünlerini ihraç ederek rahat uykuyu geniş kitlelere ulaştıran BRN Yatakları Genel Müdürü Berna İlter, başarılarıyla Anadolu’daki kadın girişimcilere örnek oluyor. İlter, çalışan kadınların, belirli bir aşamadan sonra yükselmelerini engelleyen “cam tavan sendromunun” özgüvenle aşılabileceğinin altını çiziyor.
Berna İlter, 40 yaşında büyük başarılara imza atan bir isim. Kayseri’den başladığı ticaret yolculuğunda ihracat yapılmayan ülkelere bile ürün gönderme başarısı gösteren İlter, Mustafa İlter ile kurduğu BRN Yatak firmasıyla sağlıklı ve rahat uykunun önünü açıyor.
Başarı yolunda her kadının yaşadığı zorlukları kendisinin de yaşadığını ifade eden Berna İlter, “Çoğunlukla erkeklerin arasında tek başımayım. Bu sorunları aşmak için de çok daha fazla çalışmam gerektiğini biliyorum. Kendimi ve firmamı öne çıkarmak için başarısızlık gibi bir lüksüm olmadığını asla aklımdan çıkarmıyorum” ifadelerini kullandı.
İş hayatının kadınlar için rekabet açısından zor olabildiğini, negatif faktörlerin kadını girişimciliğe ittiğini vurgulayan Berna İlter, başarılı olmak isteyen kadın girişimcilere “hevesli, özgüvenli ve cesur olun” önerisinde bulundu. İlter, şöyle devam etti:
“Erkeklerin baskın olduğu iş ortamında bir kadın olarak mesleki ayrımcılığın ağırlığı üzerinizde oluyor. Özellikle kendi işini yapmak isteyen lider kadınların, önlerindeki görünmez engellere takılmadan, zorluklar karşısında yılmadan iş dünyasında ayakta kalmaya çalışması gerekiyor. Ben de çok sayıda zorlukla karşılaştım. Ancak engeller beni vazgeçirmedi, aksine daha da kamçılayarak tamamen sonuç odaklı olmamı sağladı. Çalışan kadının önündeki en önemli engel ise cam tavan sendromu. Bu sendrom kadınların üst kademe yönetim pozisyonlarına ulaşmasını engelleyici davranışsal ve örgütsel ön yargılardan kaynaklanan görünmez yapay engelleri simgeler. Her özgüveni yüksek birey bu cam tavanı kırıp yukarı çıkabilir.”
-Lider olmanın yolu özgüven
Ülkemizde girişimci kadın oranının yaklaşık yüzde 15 olduğuna vurgu yapan İlter, “Bu oranın her geçen yıl artması bizim elimizde. Özellikle kız çocuklarını özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Özgüven kişilerin liderlik özelliklerini öne çıkarır ve girişimcilik yolunda korkulardan arındırır. Kız çocuklarımızı yetiştirirken onlara özgüven aşılamak sadece çocuğumuzun özel yaşamında değil iş hayatında da söz sahibi olmasını sağlar. Tabi ki eşin de özgüvende büyük rolü var” diye konuştu.
Başarının vizyonu geniş, akılcı hamleler sayesinde gerçekleşeceğini bildiren İlter, “Başarının sırrı vazgeçmemek ve çok çalışmaktan geçiyor. Hep daha iyisini yapmak, rakiplerden farklı işlere imza atmak ve kaliteden asla ödün vermemek şart” diyerek, yatak sektöründe en önemli kentlerden Kayseri’de daha çok yurt dışı öncelikli çalışmanın kendilerini başarıya ulaştırdığının altını çizdi.
İlter, şunları söyledi:
“Bu vizyonla çıktığım yolda BRN yatakları bugün yurtdışında 60 ülkede satışı olan 5 kıtaya yayılmış büyük bir firma haline geldi. Sadece Kayseri’ye değil, ülke ekonomisine de katkı sağlayan bir firma olmak beni gururlandırıyor. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 firması olmamızın yanı sıra aynı zamanda Avrupa’nın da en başarılı 10 firmasından biri seçildik. Türkiye’de günlük üretilen 20 bin yatağın 10 bini Kayseri’den ve bunun yarısı da BRN Yatak’a ait. Bu başarının arkasında büyük bir ekip var. Daha ulaşacağımız çok hedef var.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar ’Cam Tavanı’ Özgüven İle Yıkabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN