Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yelmun’a Katılan 172 Öğrenci Dünya Sorunlarına Çözüm Aradı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Yelmun’a Katılan 172 Öğrenci Dünya Sorunlarına Çözüm Aradı
Özel Mustafa Yelkenoğlu Liseleri bünyesinde yer alan YELMUN Topluluğu, Melikşah Üniversitesi’nden de destek alarak ulusal gençlik çalıştayının üçüncüsünü gerçekleştirdi.
Çalıştaya YELMUN Topluluğunda görevli 20 öğrencisinin yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinden 172 liseli öğrenci katıldı. Model Birleşmiş Milletlerin bir alt simülasyonu olarak da adlandırılan çalıştayda öğrenciler; biyolojik silahların kullanımının kontrolü, nükleer enerjinin doğru kullanımı, kadın hakları ve internette çocuk istismarı başta olmak üzere dünya sorunlarını masaya yatırdılar.
Melikşah Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan etkinliğe; Ankara, İstanbul, Erzurum, Afyon, Uşak, Trabzon, İzmir, Manisa, Kırıkkale ve Kayseri’den 172 öğrenci ve koordinatör öğretmenleri katıldı. Etkinliğin açış konuşmasını yapan Yelkenğlu Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Hayrettin Kaya ; “Gelişen dünya düzeninde hem birden fazla yabancı dil bilen hem de küresel sorunlara duyarlı gençlere çok ihtiyaç var, sizlerin bu adımı atmış olması geleceğimiz adına bizleri ümitlendiriyor, hepinize kurumum adına teşekkür ediyor, sizleri desteklemekten duyduğum memnuniyeti dile getiriyorum.” dedi.
Açılış programının ardından komitelere geçen öğrenciler, Melikşah Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin başkanlığında çalışmalar gerçekleştirdiler. Öğrenciler, Türkiye başta olmak üzere Amerika, Mısır, Kenya, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Fransa, Cezayir ve Zambiya’ nın da yer aldığı yaklaşık 50 ülkeyi temsilen İngilizce konuşmalar yaptılar ve küresel sorunlara çözüm önerileri sundular. İki gün süren çalıştayın ardından katılımcı öğrenciler ve öğretmenler, sertifika ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Özel Yelkenoğlu Liseleri Müdürü Hayrettin Kaya; çalıştayda alınan kararlara Birleşmiş Milletlerin büyük önem verdiğini vurgulayarak, İngilizce hazırlanmış sonuç bildirgesini Birleşmiş Milletler’e ileteceklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yelmun’a Katılan 172 Öğrenci Dünya Sorunlarına Çözüm Aradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN