Varislerin Ameliyatsız Tedavisi Lazerle Mümkün

Giriş Tarihi: 18.3.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 13:41
Varislerin Ameliyatsız Tedavisi Lazerle Mümkün
Memorial Hastanesi Dermotoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Sema Karaoğlu, "Bacaklarda kılcal damar belirginleşmesi ve varis oluşumu, özellikle kadınları etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. 50 yaş üzeri yetişkinlerin %20’sinde ortaya çıkan varisler, hem estetik hem de sağlık açısından hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir" dedi.
Memorial Kayseri Hastanesi Dermotoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Sema Karaoğlu, "Kılcal damar belirginleşmesi ve varisler görsel açıdan olduğu kadar bacaklarda; ağrı, şişlik, yorgunluk, şekil bozukluğu gibi sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Estetik kaygılar nedeniyle hastanın psikolojik durumunu da olumsuz etkileyen varis ve kılcal damarlar, lazer uygulamaları sayesinde ameliyatsız tedavi edilebilmektedir" diyerek lazerle kılcal damar ve varis tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:
"Toplardamarların vücuttaki kanı kalbe yeterince etkili bir şekilde götürememesi ve yerçekiminin etkisi sonucunda, kanın özellikle bacak damarlarında göllenmesi ve zamanla bu damarların fark edilmesiyle kılcal damar belirginleşmesi ortaya çıkar. Toplardamarların kalınlaşıp, kıvrımlı hal alarak cilt altında görünen varislerin nedeni hakkında net bir bilgi olmasa da genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.
Lazerle ameliyatsız tedavi edilebilir
Lazer uygulamaları ile varis ve belirginleşen kılcal damarlar ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda örümcek ağı da denilen damar çatlamaları, yüzde yanma ve kızarma şeklinde görülen fasial eritem denilen yüz kızarıklıkları, şarap lekesi de denilen damar benleri, vücutta yaygın görülebilen nokta şeklindeki damar benleri, alt dudakta görülebilen kan göllenmeleri de tedavi edilebilmektedir.
Yüz bölgesinde de uygulanabiliyor
Lazerle kılcal damar tedavisinin FDA tarafından dermatolojik kullanımı da onaylanmıştır. Lazer sonrası deride kısa süreli kızarıklık, ödem ve kabuklanma dışında kalıcı bir hasar oluşmamaktadır. Kırmızı görünümlü kılcal damarların oluşabildiği yüz ve bacak gibi bölgelere uygulanabilmektedir. Hasta için acı hissi oluşturmayan uygulama sırasında, hassas kişiler için lokal anestezik madde (krem) kullanılabilir. Genellikle soğuk uygulama sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Tek seansta gözle görülür değişim
Tedavi süresi, yapılan bölge ve damar yoğunluğuna bağlı olarak 15 ile 60 dakika arasında değişmektedir. İşlemden hemen sonra geçici ödem, kızarıklık ya da 1-2 gün içerisinde kabuklanma olabilir. Ödem ve kızarıklık çok kısa sürede yok olmaktadır. Kabuklanma ortalama 7-10 gün içinde iyileşir. Bazı hastalarda tek seans yeterli olabilir ancak genellikle ideal sonuç için minimum 2-3 seans yapılması önerilmektedir. Tedavi sonrası makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Hasta günlük yaşamına sorunsuz devam edebilir. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varislerin Ameliyatsız Tedavisi Lazerle Mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN