Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:29 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlenen programla yapıldı. Düzenlenen programda konuşan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, "Günümüzde tüketicilerin haklarının her zamankinden daha dikkatle korunmasına ihtiyaç olduğu muhakkaktır" dedi.
Kayseri Ticaret Odası Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda gerçekleştirilin toplantıya, Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, Kayseri Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Bayram Uzunoğlan ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Oğuz Şahin katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Türkiye’de tüketicinin korunmasına yönelik hukuki düzenlemeler 1982 Anayasasında yer aldığını vurgulayarak, "1995 yılına kadar tüketici hakları genel hukuk kuralları çerçevesinde korunmaya çalışılmıştır. Değişen şartlar karşısında genel hukuk kuralları ile tüketicilerin korunması zorlaşması ile yeni bir yasal düzenleme gereği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle 1995 yılında çıkarılan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ülkemizde ilk defa özel bir yasayla tüketici hakları koruma altına alınmıştır. 2013 yılı Kasım ayında kabul edilen ve 28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile tüketici haklarının korunması yeni bir boyuta taşınmıştır" dedi.
Hiçyılmaz ayrıca, "Günümüzde tüketicilerin haklarının her zamankinden daha dikkatle korunmasına ihtiyaç olduğu muhakkaktır. Bildiğiniz gibi 1980 yılından sonra ekonominin liberalleşmesiyle, o dönem Başbakan olan Özal’ın almış olduğu kararlarla Türkiye’nin dışa açılması ve dışarıdan birçok ürünün Türkiye’ye gelmesi yeni bir tüketici konseptini beraberinde getirmiştir" şeklinde konuştu.
Ticaretin çok farklı yöntemlerle yapıldığına da dikkati çeken Hiçyılmaz, "Teknolojik gelişmelerin ve özellikle küreselleşmenin ortaya çıkardığı etkilerle ticaret biçim değiştirmiştir. Artık alıcıyla satıcının karşı karşıya gelmesi gerekmemekte, e-ticaret yolu tercih edilmeye başlanmıştır. E-ticaret hacminin dünyada ve ülkemizde giderek artan bir seyirde olması da buna en güzel kanıttır. Çağımızda bir taraftan hayat kolaylaşırken, diğer taraftan tüketim dünyası karmakarışık bir hal almaya başlamıştır. Bu durum, üretici ve tüketici arasındaki dengenin, tüketici aleyhine bozulmasına sebep olabilmektedir. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, işte bu bozulan dengeyi yeniden tesis etmeyi amaçlayan bir kurallar manzumesidir. Bu kurallar, sadece tüketicilerimizi değil, aynı zamanda üreticilerimizi ve dolayısıyla ülke ekonomimizi korumayı amaçlamaktadır" diye konuştu.
Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat ise, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç de, "Bu toplantının hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kanun çıkartmakla, yönetmelik düzenlemekle işler tamamen bitmiyor. Bugün burada sizlerin sayesinde vatandaşlarımızın eline bir defolu mal gelmişse, nereye, nasıl müracaat edecekler, haklarını nasıl arayacaklar? Onu öğrenecekler. Bu bir eğitim çalışmasıdır. Biz Valilik olarak Kayseri’de ister ticaret alanında, ister sanayi alanında, hangi alanda olursa olsun her türlü eğitim faaliyetini sonuna kadar desteklediğimizi belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.
Toplantı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Bayram Uzunoğlan ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Oğuz Şahin’in sunumları ile devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN