Dünyam Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. İrfan Bayram:

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Dünyam Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. İrfan Bayram, saatlerin ileriye alınması ile ilgili olarak, "Saatlerin ileri alınması yani gün ışığından fazla faydalanmamız bahar yorgunluğu adını verdiğimiz durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu 1-2 hafta içerisinde kolaylıkla atlatılabilir" dedi.
Bahar yorgunluğu ve saatlerin 1 saat ileri alınacak olmasını değerlendire Dünyam Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. İrfan Bayram, "Havaların erken aydınlanmaya, geç kararmaya başladığı zamanlarda insanlar kendilerini bahar yorgunluğu adını verdikleri bir durum içerisinde olurlar. Biz buna tıp dilinde bahar yorgunluğu sendromu diyoruz. Sebebi de havaların erken aydınlanmasından havaların sıcaklık farklarının birdenbire değişmesinden kaynaklanmaktadır. Birden bire eksilerden artı olmaktadır ya da bunun tam tersi olmaktadır. Genelde bahar yorgunluğu adını verdiğimiz kişilerde fizyolojik ve psikolojik değişiklikler olur. Bu değişiklikler nelerdir? Kişinin uyku düzeni bozulur. Ümitsiz ve karamsar olabilir. Yaptığı işlerden zevk almamaya başlayabilir. Bu beslenme düzeni ile ilgili olabildiği gibi, hormonel bazı değişikliklerden dolayı da olabilmektedir. Bu nedenle tedavisi gereken bir durumdur. Bahar yorgunluğu genellikle orta yaş ve ileri yaşın bir rahatsızlığıdır ama bu genç yaşlarda olmayacağı anlamına gelmez. Genç yaşlardaki kişiler bahar yorgunluğunu kendilerine dikkat ederek kolaylıkla atlatabilirler. İleri yaşlardaki insanlar da beslenme düzenine dikkat etmelidirler" diye konuştu.
Bayram ayrıca, "Saatlerin ileri alınması yani gün ışığından fazla faydalanmamız bahar yorgunluğu adını verdiğimiz durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu 1-2 hafta içerisinde kolaylıkla atlatılabilir. Uzun sürdüğü zaman bu bazı hastalıklara da karışıyor demektir. Romatizma hastalıkları, kalp hastalıkları, mide bağırsak hastalıklara karışmaktadır. Bu bahar sendromunu atlattıktan sonra gün ışığından faydalanıldığı için insanların yaşantısı olumlu etkilenir. Günün erken aydınlanması insanlara enerji, mutluluk verir. Bahar yorgunluğunu atlattıktan sonra insanların kendilerine güveni daha iyi gelir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyam Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. İrfan Bayram:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN