Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genkök’e Yeni Bilim Adamı Transferi

Giriş Tarihi: 13.4.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 12:42
Genkök’e Yeni Bilim Adamı Transferi
Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi GENKÖK’e yeni bir bilim adamı transferi yapıldı.
Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi Konferans Salonu’nda Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur ve Kanadalı bilim adamı Prof. Dr. Feridoun Karimi- Busheri arasında sözleşme imzalandı. Artık Feridoun Karimi- Busheri yılda dört kez eğitim vermeye Erciyes Üniversitesi’ne gelecek.
Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul yapılan protokol ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erciyes Üniversitesi’nde Busheri’nin eğitim vermesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Özkul; “Bu anlaşma ile birlikte Feridoun Karimi Busheri bizimle birlikte çalışmaya başlayacak. Feridoun Karimi Busheri’nin doktora çalışmalarının ardından yaptığı çalışmalara bakıldığında dikkat çekici çalışmaları var. Temel çalışma alanları kök hücre, kanser ve insan genetiği üzerinedir. Busheri üniversitemize her gelişinde iki üç hafta bizimle birlikte olacak. Kendisi ile birlikte araştırmalara katılacak bir çalışma grubu oluşturduk ve bu grubun akciğer kanserleri ile ilgili bir çalışması biterek TÜBİTAK’a gönderildi. Şuanda TÜBİTAK’tan sonuç bekleniyor. İnşallah bu anlaşma hem üniversitemize hem de ülkemize hayırlı olur" dedi.
Erciyes Üniversitesi ile ilgili düşüncelerini dile getiren Feridoun Karimi Busheri; Erciyes Üniversitesi ile ilk tanışmasının altı yıl önce olduğunu, o dönemde Genom ve Kök Hücre Merkezi’nin yapılış aşamasında olduğunu dile getiren Busheri, altı yıl sonra tekrar geldiğinde bu merkezin çok büyük gelişme göstermiş olduğunu belirtti. Bu merkezde çalışmaktan mutluluk duyduğunu ve bu merkezin gelişimi için elinden geleni yapacağını dile getirdi.
Feridoun Karimi- Busheri hakkında özgeçmiş bilgisi de verildi. Özellikle kanser, kök hücre üzerine tamamlanmış ve devam eden çok sayıda çalışması olan Prof. Dr. Feridoun Karimi- Busheri’nin, akciğer kanseri tedavisinde kullanılacak kök hücre araştırmalarını hedefleyen ve kabul edilmiş olan 6 adet patentinin bulunduğu ifade edildi. Genom ve Kök Hücre Merkezi ile de TÜBİTAK’a başvurusu tamamlanmış bir projesinin olduğu, ayrıca Prof. Dr. Feridoun Karimi- Busheri’nin Kanada’da Alberta Universitesi’nde, Onkoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği görevinin yanı sıra, Amerika’da San Diego şehrinde bulunan NovaRx Şirketinde de Kök Hücre bölümünün müdürlük görevini yürüttüğü belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genkök’e Yeni Bilim Adamı Transferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN