Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Kadir Gecesini İtikafla Arıyorlar

Giriş Tarihi: 6.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
’de aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 40 kişi, itikafa kapandı. Peygamber Efendimizin sünnetini yaşatmaya çalışan Müslümanlar, günün çoğunu ibadetle geçiriyor.
Kayseri’de Ramazan ayının son 10 gününde ibadet etmek isteyen yaklaşık 40 kişi, Hacı Kılıç Camii içerisinde itikafa çekildi. Sabaha kadar ibadet eden Müslümanlar, gündüzleri ise dinleniyor. Aralarında çocukların da bulunduğu 40 kişi, gündüzleri sohbet ederek zaman geçirirken, çoğu zaman da kendileri için ayrılan odalarında dinleniyor.
İtikaf hakkında bilgiler veren Ahmet Ayasılı, “Burada unutulmuş bir sünneti burada ihya ediyoruz. Sebep olanlardan Allah razı olsun. Bu imkanı bize sağlayan ve bu eseri bize miras bırakan ecdadımızdan Allah razı olsun. Biz de evlatları olarak bu mirastan istifade ediyoruz. Bu kapıyı bize açan diyanet işlerimize ve müftülüğümüze de teşekkür ediyoruz. Sırf Hacı Kılıç Camii olarak değil de, bu imkanlara sahip olan bazı camilerimiz de var. Oraların da böyle şenlenmesini arzu ederiz" dedi.
Ayasılı, "Burası bir aşı merkezidir. Nasıl ki bir aşıcı yerine göre acı bademe şeker aşılıyorsa burada da bir aşı merkezi olarak o geçmiş günahlarımıza, hatalarımıza karşı bir aşı vazifesi burada büyüklerin sayesinde ibadet etmiş oluyoruz. Burada güneş çıkana kadar gece uyumuyoruz. Bu süreyi de ibadet yaparak geçiriyoruz. Şu an için 40 kişiyiz ama 100’ü geçecek inşallah. Burada yemeği kumanya usulü kendimiz yapıyoruz. Durumu müsait olmayan kardeşlerimizle de paylaşıyoruz. Burası paylaşma yeridir. Burası kardeşlik yeridir" ifadelerini kullandı.
"İTİKAF NEDİR?"
Ramazan ayının son 10 gününde gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etmeye itikaf denir. Ramazan-ı Şerif’te itikaf müekked sünnettir ancak itikaf sünnet-i kifaye olduğu için bir mahallede birkaç kişi itikafa girerse diğerlerinin bu sünneti yapması gerekmez. İtikaf eden, camide yiyip içer, yatar. Abdest için dışarı çıkabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Kadir Gecesini İtikafla Arıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN