Kimder İmam Hatip Lisesini Tercih Edenlere 4 Yıl Burs Verecek

Giriş Tarihi: 9.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Ali Şahan "6 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 14 Temmuz 2015 tarihine kadar orta okullardan liseye geçiş sınavı olan TEOG sınav neticesinde sınava giren öğrenciler tercih yapacaklardır. Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği (Kimder) bu amaçla İmam Hatip neslini teşvik ve İmam Hatip Liselerinde kalitenin artması adına bazı faaliyetlerde bulunacağız" dedi.
Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği (KİMDER) Başkanı Ali Şahan, "Bilindiği gibi 1997 yılı Şubat döneminde kesintisiz eğitimde İmam Hatip Lisesinin orta bölümleri kapatılmış ve katsayı engeli ile Kayseri İmam Hatip Lisesinin 16.000 olan öğrenci sayısı 2.000 lere düşmüş ve bazı okullar da öğrencisizlik sebebiyle kapanmıştı. 2012 yılında çıkan bir yasayla orta okullar yeniden açılmış, katsayı problemi de ortadan kalkınca vatandaşlarımız tarafından bu okullara teveccühle yönelme olmuştur" dedi.
Şahan, "Kayseri ili bünyesinde 16 orta okul müstakil olmak üzere toplam 26 ortaokul ve 20 İmam Hatip Lisesi eğitime hazır hale gelmiştir. 2014-2015 öğretim yılında ortaokullarda 6.000, liselerde 11.000 öğrenci olmak üzere toplam öğrenci sayısı 17.000 bulmuştur" diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
İMAM HATİP LİSESİNE KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR
"Devletimiz vatandaşın taleplerine kulak vererek bu okulları eğitim ve öğretime kazandırmış ve ihtiyaçlarını da imkanları ölçüsünde karşılamaya çalışmaktadır.
Erciyes Anadolu İmam Hatip Lisesi. Bu okul proje okulu olarak açılmıştır. Bir yıl hazırlık Arapça sınıfı vardır. Yatılı olup erkek öğrenci alınacaktır. İki sınıflık 68 öğrenci alınacaktır.
Medine İmam Hatip Ortaokulu. Bu ortaokul Hisarcık mahallesinde açılacak olup özel mülakatla yatılı öğrenci alınacaktır. Öğrenciler hem İmam Hatip Ortaokulunda okuyacak hem de hafızlık yapacaktır.
DERNEK OLARAK EYLEM PLANIMIZ :
"1- İmam Hatip Lisesine kaydolan öğrencilerle hemhal olup onlara yardımcı olmaktır.
2- Ortaokullardan mezun olup Teog sınavlarında il merkezindeki Anadolu İmam Hatip Liselerine en yüksek puanlar kaydolan her okuldan 3 öğrenciye gerekli şartları muhafaza etmek kaydıyla 4 yıl burs verecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimder İmam Hatip Lisesini Tercih Edenlere 4 Yıl Burs Verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN