Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Türkarslan’dan Bayram Şekeri Alacak Vatandaşlara Önemli Uyarı

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Türkarslan’dan Bayram Şekeri Alacak Vatandaşlara Önemli Uyarı
Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ergül Türkarslan, Ramazan Bayramı öncesi şeker alacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulunarak, “Şekerleme ve çikolata gibi ürünlerin raf ömrü 1 yıl civarındadır. Raf ömür süresi dolmaya yakın ürünleri tercih etmemek bu konuda bir önlem sayılabilir” dedi.
Ramazan Bayramı öncesi bayram şekeri alacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ergül Türkarslan, “Yaklaşan Ramazan Bayramında alışverişlerimize dikkat etmeliyiz. Özellikle şeker ve çikolata tüketilecek olan bayramda mümkün olduğu kadar belli başlı yerlerden herhangi bir sorun olduğunda gelip görüşme imkanı sağlayabileceğimiz, karşımızda muhatap olabilecek olan yerlerden alışveriş yapmalarını tüketicilerimize önemle duyuruyor ve bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyorum. Şeker bayramında özellikle tüketilecek ürünlerle ilgili çikolata, lokum gibi ürünlerin tazeliğini ve problem yaşamayacakları şekilde tüketim sağlamaları konusunda birkaç uyarıda bulunmak istiyorum. Lokumlarda tazelik için ürünün elastik yapısını kontrol etmeleri mümkünse tatmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum. Oruçluyken değil de iftardan sonra şekerleme ve lokum alışverişi yapmaları daha uygun olacaktır” diye konuştu.
Türkarslan ayrıca, “Alışveriş yaptıkları yerde Tarım Bakanlığının gıda kayıt ve onay numaralarının belirli olması, ambalajı yırtılmamış, zarar görmemiş ürünleri tercih etmelerinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Burada bazı ürünlerin üretim tarihi, raf ömrünü incelediğimiz de çikolata, lokum, şeker, helva ve reçel gibi ürünlerin raf ömür süreleri 1 yıl kadar olabilmektedir. Raf ömrünün dolmasına 1-2 ay kalmış olsa bile bu ürün taze bir ürün değildir. Mümkünse ürünlerin yeni üretilmiş, taze olduğunu ve kontrol edilerek alınması önem arz etmektedir. Ürünlerin raf ömrünü tüketici olarak bilmek önemlidir. Örneğin et ve et ürünlerinin 5-6 ay iken raf ömrü, şekerleme ve çikolata gibi ürünlerin raf ömrü 1 yıl civarındadır. Raf ömrü süresi dolmaya yakın ürünleri tercih etmemek bu konuda bir önlem sayılabilir” şeklinde konuştu.
Ürün alırken dikkat edilmesi gereken konulara değinen Türkarslan, “Lokumda elastik yapının sağlanmış olması ve tekrar üzerine bastırdığımızda aynı yapıyı alıyor olması lokumun tazelik belirtileridir. Şekerleme ve çikolatalar da ise saydam ve pürüzsüz bir görüntünün olması mat görüntünün olmaması gerekir. Bunlarda tazeliğin simgesidir. Belli başlı firmalardan alışverişimizi yaparsak karşımızda her zaman muhatap bulabileceğimiz için, tüketici olarak da olası bir geri dönüş yaparak ürünün değiştirilme ya da iade edebilme şansı olacaktır” ifadelerini kullandı.
Merdiven altı üretimlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Türkarslan, “Bayram öncesinde tüketicilerimiz özellikle merdiven altı dediğimiz üretimlere dikkat etmelidir. Bu tarz üretimlerle ve ürünlerle tüketicilerimiz karşılaştığında Alo 174 Gıda hattını arayarak durumları konusunda şikayette bulunabilirler. Bu şekilde tüketicilerimizin hak kaybına uğramalarını engellemiş olur” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Türkarslan’dan Bayram Şekeri Alacak Vatandaşlara Önemli Uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN