Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mükelleflere Ait Kişisel Bilgiler Kişi Kayıtlarının Gizliliği Kapsamında

Giriş Tarihi: 18.7.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Mükelleflere Ait Kişisel Bilgiler Kişi Kayıtlarının Gizliliği Kapsamında
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye İstatistik Kurumunca 2008 yılında kurulan Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri tabanında her yıl bilgilerin yenilendiğini bildirdi.
Melikgazi İlçe sınırları içerisinde mülkü bulunanların, işyeri açanların, ev yaptıranların zorunlu olarak kişisel başvurularında kişiye özel bilgilerin yasa gereği istendiğini belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, belediye memurlarınca kişilerden yazılı olarak resmi evrak üzerinden istenilen tüm bilgilerin gizlilik kapsamında olduğunu kaydetti.
Kişilere ait bilgilerin resmi istatistik amacı dışında kullanılamayacağını ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:
"Melikgazi Belediyesinde mülkü olan, çevre temizlik vergisi mükellefi olanlar, işyeri açmak, inşaat yapmak isteyenler, evlenme birimine başvura da bulunanlar, reklam ve ilan vergisi verenler dolayısı ile belediyemize bir vesile ile resmi olarak başvura da bulunan vatandaşlarımızdan yasa gereği resmi evraklar istenmektedir. Bu resmi evraklarda kişilere ait özel bilgiler yer almaktadır. Mülk sayısı ve cinsleri gibi bilgileri, adres ve telefon bilgileri, eğitim durumları, yaş, doğum tarihi, ikametgah gibi her türlü kişiye ait bilgiler alınmaktadır. Bu bilgiler yine yasa gereği Ulusal Veri Tabanına aktarılmaktadır. Bu bilgiler hiçbir şekilde paylaşılamaz, bir başka kişiye verilemez ve devredilemez. Bu açıdan vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun"
Başkan Büyükkılıç, vatandaşların cep telefonlarından özel şirket ve pazarlama şirketlerince arandıklarını belirterek, bu tür ticari aranmaların temelinde GSM operatör şirketlerince telefon numaraların verilmesinin yattığını ve belediyeden kaynaklanan bir durum olmadığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mükelleflere Ait Kişisel Bilgiler Kişi Kayıtlarının Gizliliği Kapsamında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN