Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentin Ruhunda Mimar Sinan

Giriş Tarihi: 1.10.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 12:53
Kentin Ruhunda Mimar Sinan
Valisi Orhan Düzgün, Türk mimarisinde önemli bir yere sahip olan Mimar Sinan’ın mimarlık haftasında anılacağını ve “Kentin Ruhunda Mimar Sinan” etkinliğinin düzenleneceğini belirterek, Mimar Sinan’ın torunlarını büyük ustanın doğum yeri Ağırnas’taki etkinliklere beklediklerini açıkladı.
Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, Kayseri’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nun dünyaya damgasını vurduğu dönemin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Mimar Sinan’ın doğduğu ve 22 yaşına kadar yaşadığı şehir olduğunu ifade etti.
Vali Düzgün, “Mimar Sinan hepimizin bildiği gibi gerek şu anda Türkiye coğrafyası sınırları içinde gerekse Osmanlı coğrafyası sınırları içerisinde birçok ülkede önemli eserler bırakmıştır. Dünyaca tanınan ve bilinen bir mimar olarak, onun eserlerinin mimarlık fakültelerinde okutulduğu, proje, tez, doktora konusu yapıldığı çok büyük bir mimarımızdır. Mimar Sinan; o zamanı mekâna, manayı taşa nakşetme sanatını piramide benzetecek olursak, bu piramidin son taşı, zirve noktasıdır” dedi.
Vali Düzgün, 04-05 Ekim tarihlerinde yapılacak olan ‘Kentin Ruhunda Mimar Sinan’ temalı etkinliğe tüm Kayseri halkının davetli olduğunu ve katılımlarını beklediğini kaydetti.
Kayseri Valiliği öncülüğünde İlimiz merkez ve Melikgazi ilçesi Ağırnas Mahallesinde 04-05 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan ‘’Kentin Ruhunda Mimar Sinan’’ mimarlık haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
“Kentin Ruhunda Mimar Sinan” temalı etkinlik 4 Ekim 2015 Pazar günü saat 09.30’da Talas’ta ‘Kent Bulmacası Yarışması’ ile başlayacak. Daha sonra aynı gün saat 11.00’de Ağırnas’ta program düzenlenecek ve Mimar Sinan’ın evinin gezilmesi ve Mimar Sinan Evi Alt Plan Haritaları ve Yer Altı Şehri Fotoğrafları Sergisi ile devam edecek. 5 Ekim Pazartesi günü ise saat 14.00’te ’Kentin Ruhunda Mimar Sinan’ söyleşisi ile başlayacak olan etkinlik programı saat 19.00’da Kent Bulmacası Yarışması Ödül Töreni ile son bulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentin Ruhunda Mimar Sinan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN