Milletvekili Dal “İç Güvenlik Paketi” Açıklaması

Giriş Tarihi: 23.2.2015 10:38
Milletvekili Dal “İç Güvenlik Paketi” Açıklaması
AK Parti Milletvekili Ahmet Salih Dal, “Bu paket vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir reform paketidir” dedi.
Son zamanlarda, toplantı ve gösteri yürüyüşü adı altında bir çok şiddet olayının gerçekleştirildiğini dile getiren Dal, “Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin tehdit edilmesi, can ve mal güvenliğinin tehlikeye atılması, devlete ve esnafa ait bina, araç ve mallara zarar verilmesi, yakılması, hatta bu eylemlerin kimi zaman yağma girişimlerine dönüşmesi özgürlük-güvenlik dengesini bozmadan yeni tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmiştir” dedi.
Milletvekili Dal, suç işlenmesinin önlenmesi, vatandaşların kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması, vatandaşın canına, malına kast eden, esnafın ticaret ve alış veriş hakkını elinden alan saldırıların engellenmesi için düzenlemeler yapılacağını belirterek şunları söyledi:
“Getirilen düzenlemeyle; halkın tek tek veya toplu halde bulunduğu alanlarda, molotof, el yapımı patlayıcı, demir bilye ve sapan kullanmak suretiyle insanların hayatını tehlikeye atanlar ve malını yakıp yıkanlara karşı, polise ‘saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde’ zor ve silah kullanma yetkisi verilmektedir. Son 6 yılda, molotofla yapılan 5.458 saldırı olayında; 3 polis ve 4 sivil vatandaş olmak üzere 7 insanımız şehit edilmiş, 406 polis, 1 asker ve 127 vatandaşımız yaralanmıştır.Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerde molotof kullanılması, üretilmesi ve satılması suç sayılmaktadır. Bonzai gibi isimleri olan sentetik uyuşturucuları satanlar Kanundaki boşluktan yararlanıp daha az ceza alıyor. Bonzai eroinle aynı kapsama alınarak bu uyuşturucuyu satanlar ve kullananlar aynı derecede ağır ceza alacaklar.Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü kapatanlara verilen cezalarda da artırıma gidilmektedir. Burada suç oluşması için esas olan, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanırken kimliğini gizlemek amacıyla yüzünü kapatmaktır. Yoksa, vatandaşın günlük yaşamında inancına veya ihtiyacına binaen yüzünü kapatması hali bir suç oluşturmayacaktır. Polis gözaltına alma yetkisini, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu imal ve ticareti, fuhuş, hırsızlık gibi suçların işlenmesi halinde ve suçüstü haliyle sınırlı olarak kullanabilecektir.“
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletvekili Dal “İç Güvenlik Paketi” Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN