Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırın Suriye Tarafında Sessizlik

Giriş Tarihi: 29.6.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 29.6.2015 13:46
Sınırın Suriye Tarafında Sessizlik
Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde, IŞİD’le muhalif gruplar arasında bugün çatışma yaşanmazken, sınırda sessizlik hakim.
Suriye’de muhalif gruplarla IŞİD arasındaki çatışmalar 1 ayı aşkın süredir devam ederken, bugün çatışma sesleri yerini sessizliğe bıraktı.
IŞİD, BABUL SELAM’I ALMAK İSTİYOR
IŞİD, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) elinde bulunan Azez ilçesine bağlı Bubul Selam Sınır Kapısı’nı alarak, Halep ile Türkiye arasındaki insanı amaçlı yardım koridorunu kapatmak istiyor.
19 Eylül 2013 tarihinde Halep’in Azez ilçesinin yönetiminin IŞİD’in kontrolüne geçmesinden sonra yapılan işkence ve katliam görüntülerinin tepki çekmesinden sonra İslam alemi ve dünyadan IŞİD’e büyük tepki göstermişti. Uzun süre yaptığı bütün saldırılara rağmen Babul Selam Sınır Kapısı’nı ele geçiremeyen IŞİD, muhaliflerin tamamının birleşmesi sonucu 3 Mart 2014’te Halep’in Azez ilçesinden çekilmek zorunda kalmıştı. Ancak IŞİD, Halep’i Türkiye’ye bağlayan Azez ilçesine bağlı Babul Selam Sınır Kapısı’nı ele geçirmek geçirip yardım koridorunu kapatarak, muhaliflerin ve Suriyeli mültecilerin insanı amaçlı gelen yardımları engellemek istiyor. IŞİD bu nedenle saldırılarını Babul Selam Sınır Kapısı’na yakın bölgelerde bulunan köylerde gerçekleştiriyor. Babul Selam şu an Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolünde bulunuyor.
MUHALİFLER, BABUL SELAM’DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ATTIRDI
IŞİD’in uzun süreden beri Babul Selam Sınır Kapısı’nı ele geçirmek için yaptığı bütün girişimler engellendi. ÖSO tarafından bölgede geniş tedbirler alındı. Hendekler eşilerek, IŞİD’in bombalı araç saldırısının engellenmesi için tedbirler attırıldı. Sınır kapısına, tank birlikleri, topçu birlikleri başta olmak üzere bir çok silah ve araç gereç ÖSO tarafından sınır kapısına yerleştirildi.
SALDIRI OLMASI HALİNDE 300 BİN KİŞİNİN ’E GELMESİ SÖZ KONUSU
İş kargaşanın 5 yıldır sürdüğü Suriye’de IŞİD ile Beşar Esad rejiminden kaçanlar için Türkiye’deki İHH başta olmak üzere sivil toplum örgütleri tarafından Azez ile Babul Selam Sınır Kapısı çevresinde çok sayıda çadır kent ve konteyner kent kuruldu. Suriyelilerin tüm ihtiyaçları Türkiye’deki sivil toplum örgütleri tarafından karşılanıyor Babul Selam Sınır Kapısı çevresindeki kamplarda 100 bin kişi yaşarken, Azez ilçesi ile kırsalında ise 200 bin kişi yaşıyor. Bölge, Suriye Ordusu’nun kontrolünde bulunuyor.
SINIRDA TSK TEDBİR ALDI
Kilis’in 114 kilometrelik Suriye sınır hattında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı.
Türkiye-Suriye sınır hattının Türkiye tarafına hendek eşilerek, yasa dışı geçişler ve kaçakçılık olaylarına karşı tedbir alınırken, kritik noktalar son teknoloji cihazlar ve zırhlı araçlarla kontrol altına alındı. Kilis’e batı illerinden tank, zırhlı araç ve personel takviyesi yapıldı. Mehmetçik,. sınır hattında 24 saat esasına göre devriye geziyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırın Suriye Tarafında Sessizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN