Kilo Vermenin Yol Haritası

Giriş Tarihi: 13.10.2015 08:58 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 09:07
Kilo Vermenin Yol Haritası
Gelişen teknoloji tembelleştirip, buna bağlı olarak şişmanlığı tetiklerken, fazla kilolardan kurtulmanın yol haritasını Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Diyetisyeni Melike Hasip açıkladı. Diyetisyen Hasip, altın öğütlerde bulunurken, aynı hastanenin Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli ise “ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum” diyenlere cerrahi operasyon önerisinde bulundu.
“ÖNCE KARARLI OLUN”
Diyetisyen Melike Hasip, kilo vermek için yapılması gereken ilk davranışın kişinin kendini psikolojik yönden hazırlamak olduğunu belirterek, “Kilo vermek için öncelikle kararlı olun” dedi. Diyetisyen Melike Hasip , yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de 25 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık yüzde 40’ının, erkeklerin ise yüzde 20’sinin fazla kilolu sınıfına girdiğini vurguladı.Hasip, “Bu durum aslında bir anlamda gelişen teknolojinin bir sonucudur. Televizyon ve radyolar bizi sürekli oturmaya, asansörler merdiven kullanmamamıza, otobüs ve arabalar da yürümemize engel oluyor“ diye konuştu.
Bu hareketi kısıtlayıcı unsurların sonuç olarak kilo almaya yol açtığını ifade eden diyetisyen Melike Hasip, “Harcamamız gereken kaloriyi, enerjiyi tüketemeyince aldığımız kaloriler bünyemize ihtiyaç fazlası gelip yağa dönüşüyor, bu da kilo almamıza neden oluyor“ ifadelerini kullandı.
“ŞİŞMANLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”
Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Diyetisyeni Melike Hasip, aşırı kilolardan kurtulmak isteyen ve kalp, diyabet, hipertansiyon başta olmak üzere birçok önemli sağlık sorununa davetiye çıkartan şişmanlığın önüne geçmek isteyenlere de tavsiyelerde bulundu.
Kolayca yapılacak bazı önlemler ve davranışların kilo almamızı engelleyeceğini ve fazla kilolardan da kurtulmamızı sağlayacağını belirten diyetisyen Hasip, ”Bunların başta gelenleri ise porsiyonları küçültmek ve öğünleri sıklaştırmaktır” dedi.
“PORSİYONLARI KÜÇÜLTÜN”
Diyetisten Melike Hasip, yemeklerin günde üç öğün, büyük tabaklar yerine, küçük porsiyonlar halinde 5-6 öğün yenmesinin daha sağlıklı olacağını vurguladı. Hasip, ayrıca ara öğünlerin atlanmaması, bol su içilmesi, geceleri karbonhidrat içeren yiyecekler yenilmemesini önerdi.
Diyetisyen Melike Hasip, “Beslenmenizden tuzu çıkartın, yağlı yiyeceklerden kaçının, yavaş yiyin, televizyon izlerken yemek yemeyin” diye konuştu.
HER ŞEYİ YAPIP DA KİLO VEREMEYENLER İÇİN
Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Diyetisyeni Melike Hasip, “Bu tavsiyelerin yanında ‘diyetisyene gittim, spor denedim, egzersiz yaptım; evet kilo verdim ama bıraktığımda verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım’ diyorsanız, sizin için obezite tedavisi ve cerrahisi uygun bir seçenek olabilir” dedi.
OBEZİTE CERRAHİSİ
Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli de, obezite cerrahisinin kilo veremeyenler için çözüm yolu olduğunu belirtti.
Op. Dr. Tepeli, obeziteyi, “İnsan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddî risk oluşturacak düzeyde artması ve sonuçta ölüm oranlarının kaçınılmaz olarak yükselmesi ile karakterize bir hastalık” olarak tanımladı.
Op. Dr. Tepeli, “Obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi yada diğer bir deyişle yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama yüzde 30‘dan, erkeklerde ise yüzde 25’ten fazla yağ olmasıdır” dedi.
İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ
Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, obezite tedavisinin, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreç olduğuna dikkati çekti. Op. Dr. Tepeli, şöyle devam etti:
“Obezitenin temelinde pek çok faktörün etkili olması, bu hastalığın önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle obezite tedavisinde zayıflamaya karalı aday, bu konuda destek olacak aile bireyleri, Endokrinoloji uzmanı, Diyetisyen, Obezite Cerrahı, Obezite Cerrahisinde deneyimli Anestezi Uzmanı, Deneyimli ameliyat ekibi ile gerektiğinde; Uzman Psikolog, Dahiliye, Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları uzmanı gibi bir ekip gerekir.”
VÜCUT AĞIRLIĞINDA 6 AYDA YÜZDE 10 AZALMA
Op. Dr. Tepeli, obezite tedavisinde amacın gerçekçi bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek, obeziteye ilişkin hastalık ve ölüm oranı risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek oyduğunu bildirdi. Op. Dr. Tepeli, “Obezite cerrahisi uygulaması ile 1 yıl içinde fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Ancak ameliyat sonrası birkaç ayda sağlanan yüzde 10‘luk kilo kaybı bile obezitenin beraberinde getirdiği riskleri büyük ölçüde azaltmaktadır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilo Vermenin Yol Haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN