Çay Ocağı Sahibi Okumayı Teşvik Etmek İçin Eski Gazeteleri Okutuyor

Giriş Tarihi: 2.4.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Çay Ocağı Sahibi Okumayı Teşvik Etmek İçin Eski Gazeteleri Okutuyor
’de bir çay ocağı işletmeni arşivinden çıkardığı Kırşehir’in en eski tarihli gazetelerini müşterilerine açtığı stant ile okutuyor.
Ankara Caddesinde çay ocağı işleten Ahmet Çiçek (56), ’Okumayı Teşvik’ amaçlı çay ocağına gelen müşterilerine Kırşehir’in en eski tarihli gazetelerini okutuyor. Çiçek, "Okumak bilinçlenmek ve öngörüde bulunmak adına çok önemli okuyamayan toplumların geleceği de doğru şekilde göremeyeceklerine inanmıyorum" dedi.
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Bölümünden öğrencilik dönemlerinde siyasi olaylar nedeni ile okuldan ayrıldığını ve okumanın ne derece önemli bir olgu olduğunu anlatan Çiçek, "Her dönem de insan için en önemli kaynak bilgidir. Bilen insan daima az oranda da yanlışa düşen insandır. İşletmem de insanların boş dedikodularla uğraşmaları yerine kendi şehirlerinin tarihini en eski gazetelerle öğrenmesine yol açmak istedim. Yaptığım çalışma Kırşehir’de ciddi oranda yankı buldu. Kırşehir’in bir bakıma en önemli analizini yapan gazeteci Cevat Hakkı Tarım ve Ertuğrul Ersan’ın gazetelerinde yaptığı çalışmaları bu arşivim sayesinde gün yüzüne çıkardım" dedi.
OKUMAK İNSANIN EN ÖNEMLİ EYLEMİ
Halkın yenileşme çalışmaları ile birlikte en büyük eksiğinin okumak olduğunu ifade eden Çiçek, "Fotoğrafın az olduğu lakin yazıların fazla olduğu makaleleri okumak kadar haz verici bir şey yoktur. Hele okumakta olduğunuz metinde bulunan ve az anlaşılır kelimeleri tespit etme ve anlamlarını çıkarmak için verilen çaba her şeye değer, Şimdi müşterilerim bana gelerek 1925 tarihli gazetelerin ve içerikleri ile birlikte anlatımlarının da kendilerini yaşamakta oldukları şehrin tarihlerini araştırmaya ittiklerini söylüyorlar. İnsanları okumaya ve araştırmaya yöneltmek kadar kendi adıma güzel bir şey yok. Okuyalım ki bizden sonra ki nesilleri de okutabilelim. Tarihimizi bilerek daha saygılı ve anlaşılır bir toplum haline gelebiliriz. Sosyal hayatla birlikte insanın teknolojiyi’de yakalayabilmesi önemli ben, ’İnternette Kitap Okuyanlara Çay Bedava’ sayfasınında üyesiyim, ama elimizde okumak ve tarihi araştırmak önemli " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çay Ocağı Sahibi Okumayı Teşvik Etmek İçin Eski Gazeteleri Okutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN