Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahi Baba Öztürk Ahilik Haftası Kutlamalarına Davet Etti

Giriş Tarihi: 8.5.2015 20:28 Güncelleme Tarihi: 8.5.2015 23:00
Ahi Baba Öztürk Ahilik Haftası Kutlamalarına Davet Etti
Ahi Baba Bahamettin Öztürk, 28.’incisi başlayacak olan ’Ahilik Haftası’ kutlamalarına davette bulundu.
Ahi Baba Öztürk, "Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında yüzyıllarca önemli rol oynayan, Türk esnaf ve sanatkarlarının 32 meslek dalında piri Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin ’akıl-ahlak-bilim-çalışma-adalet-devlet’ ilkeleri üzerine ilimiz ’den başlamak üzere tüm dünyaya yaydığı Ahilik felsefesinin yaşatılması ve tanıtılması adına düzenlenen kutlamalara toplumun her kesiminden katılım bekliyor ve davet ediyoruz" dedi.
Esnaf ve sanatkarın tarihinde ahiliğin önemli bir yer tuttuğunu anlatan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı (Ahi Baba) Bahamettin Öztürk açıklamasında şöyle konuştu: "Anadolu’nun Türklerin ikinci anayurdu haline gelişi 11’inci yüzyılın ikinci yarısındadır. Asya’dan göç eden sanatkar ve tüccar Türklerin yerli tüccar ve sanatkârlar karşısında tutunabilmeleri ve yaşayabilmeleri, aralarında bir örgüt kurmalarını gerektirmiştir. Türkler bu örgüt yardımıyla, sağlam, dayanıklı ve standart mal üretebileceklerini düşünmüşlerdir. İşte bu zorunluluk, dini - ahlaki kuralları fütüvvetnamelerde zaten mevcut olan esnaf ve sanatkârlar dayanışma ve denetim örgütünün, yani Ahiliğin kurulması sonucunu doğurmuştur. Öte yandan, deri işçilerinin ve Ahiliğin piri olan Ahi Evran’ın Anadolu’ya gelişi de bu tarihlere rastlamaktadır. Ahlakla sanatın uyumlu birleşiminden oluşan ahilik, örgüt olarak Anadolu’da 13’ncü yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulmuştur"
KIRŞEHİR AHİLİĞİN MERKEZİDİR
Ahilik kutlamalarında Kırşehir’in merkez olmasının da büyük bir avantaj sağladığını anlatan Başkan Öztürk, "Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği gereğince Kırşehir’de merkez kutlamalar olmak üzere 81 ilde kutlamalar yapılmaktadır. Kırşehir’in merkez olması buradan dünyaya tanıtımının gerçekleşmesi de Kırşehirli esnaf için çok büyük bir avantajdır. Kırşehirli esnafımızla birlikte ahilerin 28.’incisi düzenlenecek olan ahilik haftası kutlamalarına katılım göstermeleri de bizim için önem taşımaktadır. Bizler ’Ben’ anlayışı yerine ’Biz’ anlayışının hakim olması için çalışan insanlarız" diye konuştu.
Kutlamalar 11 Mayıs günü anıt meydan da açılış töreni ve ahi duası ile başlayıp 17 Mayıs pazar günü sona erecek. 16 Mayıs Cumartesi günü ise Ahi Külliyesi alanında resmi kutlama töreni gerçekleşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahi Baba Öztürk Ahilik Haftası Kutlamalarına Davet Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN