Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünün Dünyası vazgeçilmezim

Giriş Tarihi: 9.2.2018
Dünün Dünyası vazgeçilmezim

Yazar Mario Levi'nin rehber edebiyatçıları Kafka, Çehov, Virginia Woolf ve Dostoyevski. Turgut Uyar, Edip Cansever ve Behçet Necatigil ise şiirlerini sık sık okuduğu şairler

- Okuduğunuz ilk kitap?

- Hatırlamak çok zor. Bir Kemalettin Tuğcu romanı olmalı. Köprüaltı Çocukları... Edmondo de Amicisi'in Çocuk Kalbi de derin izler bırakmış. İlk okuduğum Fransızca romanı iyi hatırlıyorum ama... Victor Hugo'nun Sefiller'i... 12 veya 13 yaşımdaydım muhtemelen.

- Tekrar tekrar okuduğunuz kitaplar nelerdir?

- Stefan Zweig'ın Dünün Dünyası ilk aklıma gelendir. Bir zamanlar Attila İlhan'ın Hangi Batı'sını da tekrar tekrar okumuştum. Turgut Uyar, Edip Cansever ve Behçet Necatigil'in şiirleri de sık sık dönme ihtiyacı duyduklarım arasındadır. Kafka, Çehov, Virginia Woolf ve Dostoyevski ise benim için hep rehberdir.

- En sevdiğiniz okuma köşeniz?

Ben her yerde okuyabilir veya yazabilirim. Yazdığım ve okuduğum her yer de benim için çalışma masasıdır. Bir kafe, çay bahçesi, vapur, tren, uçak, belediye otobüsü... Ama insanın evi gibisi yoktur. Tabii ki mutlak sessizlik gibisi de...

- Yeni kitabını heyecanla beklediğiniz yazarlar kimler?

- Benimle aynı yolu paylaşan her yazar arkadaşımın yeni kitabı heyecan, dahası umut vericidir. Ama onların arasında Selim İleri'nin çok özel bir yeri vardır.

- En çok sevdiğiniz tür hangileri?

- Roman ve hikaye... Bu ikiliden hiçbir zaman vazgeçemedim. Arada sırada da bazı hatıra kitapları ve biyografiler de aklımı çelmiyor değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünün Dünyası vazgeçilmezim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN