Türkiye'nin en iyi haber sitesi

raftakiler

Giriş Tarihi: 9.8.2019
raftakiler
TÜRK AŞIK VE OZANLARI
Ursula Reinhard-Tiago de Oliveira Pinto Çevirmen: Elif Damla Yavuz Sanat Yapı Kredi Yayınları 304 s., 32 TL
Türk Aşık ve Ozanları, Ursula Reinhard ve Tiago de Oliveira Pinto'nun 33 yıllık çalışmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir eser. Kitap, aşıklarla ilgili şimdiye kadar literatürdeki en kapsamlı yayın olma iddiasını taşıyor. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan bazı şarkı ve türkülerin de yer aldığı kitap, Türkiye müzikolojisine dair önemli bilgileri de içinde barındırıyor.

AVRUPA VE TARİHSİZ HALKLAR
Eric R. Wolf Çevirmen: Hamit Çalışkan Tarih İş Bankası Kültür Yayınları 736 s., 51 TL
Modern çağda Avrupa toplumlarının tüm dünyada giriştikleri yayılma ve sömürgeleştirme faaliyetleri, yazarlığının yanında antropolog kimliği de bulunan Eric R. Wolf'un kaleminden okurlarla buluşuyor. Kapitalizmin ortaya çıkardığı ve bugün de hâlâ içinde yaşamakta olduğumuz dünyanın nasıl şekillendiği Wolf tarafından detaylı ve iz bırakacak bir şekilde ele alınıyor.

KIRLANGIÇLAR MANASTIRI
İlk kitabı Savaş Gelinleri ile dikkatleri üzerine çeken yazar Helen Bryan bu sefer de yeni kitabı Kırlangıçlar Manastırı ile karşımızda. Bryan'ın odağında yine ilgi çekici bir karakter var: Menina Walker. Küçük bir bebekken evlat edinilen Menina'nın 19 yaşına geldiğinde çıktığı gezide başından geçen trajik olaylara tanık oluyoruz. Roman, çarpıcı ve sürükleyici bir üsluba sahip.

YILDIZLI TARİFLER/MARDİN VE HATAY MUTFAĞI
Yıldız Öz Samaha Yemek Chiviyazıları Yayınevi 132 s., 28 TL
Türkiye'nin en önde gelen mutfaklarını sıralasak Hatay ve Mardin hiç şüphe yok ki ilk beşte kendilerine yer bulurlar. İşte Yıldız Öz Samaha da Hatay'da büyümüş Mardinli bir ailenin kızı. Yani, yemek kültürü konusunda epeyce şanslı biri. Samaha, bu şansını da hem Hatay hem de Mardin lezzetlerine yer verdiği Yıldızlı Tarifler kitabında kullanıyor. Kitapta yazarın annesinden öğrendiği tarifler ve kendi tarifleri de yer alıyor.

BEREN İLE LUTHIEN
J.R.R. Tolkien Çevirmen: Çigdem Erkal İpek Roman İthaki Yayınları 281 s., 17 TL
Fantastik edebiyatın en önemli köşe taşlarından J.R.R Tolkien'in Orta Dünyası'na bir kez daha girmeye hazır mısınız? Elflerin, orkların, cücelerin ve insanların var olduğu bu dünyada Tolkien bu kez bizlere Beren ve Luthien'in aşkını anlatıyor. Bir ölümlü ile elfin aşkının tüm evrenin kaderini nasıl değiştirdiğini anlatan roman, yazarın ölümünden sonra yayımlanan eserlerindendi. Şimdi de yeni baskısıyla raflarda...

KARGA KARGA PIRT DEDİ
Gülsüm Koçak Sönmez Çocuk Dinozor Çocuk 128 s., 9.50 TL
Gözünüzün önüne şöyle bir atasözü ve deyimlerimizi getirin. Mecazlar, söz sanatları, benzetmeler... Bazen bir yetişkin için bile anlaması hayli güç ifadeler. Hele bir de çocukları düşünün... İşte Gülsüm Koçak Sönmez onları düşünenlerden. Sönmez, Karga Karga Pırt Dedi kitabında günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız deyimleri ve manalarını çocuklara eğlenceli bir biçimde öğretmenin yollarını anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
raftakiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN