Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medya sektörü, aşk üçgeni ve Kopenhag

Sonbaharda keyifli bir kitap okumak, biraz da medya sektörünü anlamak istiyorsanız dekoruyla sarılmış keyifli bir kitap var raflarda, Kopenhag’da Âşık Oldum...

Giriş Tarihi: 13.9.2019
Medya sektörü, aşk üçgeni ve Kopenhag
Uzun yıllar halkla ilişkiler sektöründe çalışan, ardından yemek kitapları ve romanlar yazmaya başlayan Julie Caplin'in Kopenhag'da Âşık Oldum isimli kitabını kitap editörümüz Necla Bayraktar elime tutuşturduğunda itiraf edeyim pek de mutlu olmamıştım. "Biyografi, otobiyografi, tarih, mitoloji kitapları okuyan birinin bu kitapla ne işi olabilir?" demiştim içimden hatta. Açıkçası ön yargılı davrandığım için pişmanım. Kitaba tek kelimeyle bayıldım. "Neden mi?"
Çünkü tam da şu anda sonbaharın keşmekeşine, iş yoğunluğuna, aceleci ve talepkar ruh haline adapte olmaya çalışan biz şehirli çalışan grup için kitap resmen bir can kurtaran.
Hafta sonu beyninizi boşaltmak, ayaklarınızı uzatıp keyifle ve kolaylıkla bir şeyler okumak isterseniz bu kitap sizlik. Doğruyu söylemek gerekirse kitaptan eminim kadınlar daha çok keyif alacak. Ne de olsa temasında aşk var... Ama aynı anda muhteşem bir Danimarka ve Kopenhag atmosferi, bizlerin unuttuğu ancak Danimarkalıların hayattan keyif almanın yolu olarak gördüğü evdeki sıcak yaşamı anlatan hygge trendi kitabın ana dekorunu oluşturuyor.
"Peki ben neden mi çok sevdim?" Çünkü kitap yeni açılacak bir mağazayı, bu mağaza için çalışan halkla ilişkiler firmasını, gazetecileri, gazetelerde çalışan reklamcıları, sosyal medya fenomenlerini yani kısaca bizim sektörü anlatıyor.
Hikaye İngiltere ve Danimarka ekseninde geçiyor olsa da emin olun yaşanan her şey çok benziyor Türkiye'de olanlara... Firmanın patronunun bir halkla ilişkiler şirketiyle anlaşmaya çalışması, şirketteki üst düzey ve yırtıcı kadın yöneticiler, hikayenin ana kahramanı genç halkla ilişkiler uzmanı, Danimarka'yı anlatmak için düzenlenen basın gezisi, geziye davet edilen gazeteci ve sosyal medya fenomenleri... Ve bu geziyi gazeteye verilecek bir reklama döndürmeye çalışan gazete reklam çalışanları... Biraz merak ediyorsanız neler olduğunu kitap size kesin olarak o dünyayı çok güzel bir şekilde anlatıyor.
Ve tabii çalışan her kadının içinde yaşadığı o ikilem kitabın ana konusu... Genç halkla ilişkiler çalışanı, aynı şirkette çalıştığı orta kademe bir yöneticiyle aşk yaşıyor. Ancak aşırı hırslı ve kendisini kullandığını düşündüğü sevgilisi, çalışma hayatının aşırı sert ve hırpalayıcı dokusu, ailesinden uzakta olmasının üzüntüsü, iş yerindeki aşırı hırslı kadınlar arasında hırpalanmaktan yorulması kitabın ana ritmini belirliyor. Ve tüm hikaye yepyeni taptaze bir aşk, daha insani bir iş hayatı ve alınan yeni kararlarla yön değiştiriyor.
Dedim ya, bu sektörü merak edenler, aşk kurgulu kitapları sevenler, kariyer-ilişkiler arasında düğümlenenler, bu kitap kesinlikle size kendisini sevdirecek. Ve muhteşem çeviri, akıcı satırlar size keyifle okunacak sayfalar vaat ediyor. Sonbahar yorgunluğuna çare belki de biraz battaniye altında, elinizde lezzetli bir kahve ile Danimarkalılar gibi hygge kafasıyla kitap okumaktır, bana iyi geldi eminim sizlere de iyi gelecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medya sektörü, aşk üçgeni ve Kopenhag
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN