Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonbaharda bunları okuyacağız

İstanbul’un okuma şenliği TÜYAP Kitap Fuarı’na çeyrek kala, yayınevlerinin sonbahar sezonunda yayımlayacakları kitapları derledik. Bir içe dönüş mevsimi olan sonbaharda yine ilacımız kitaplar olacak...

Giriş Tarihi: 13.9.2019
Sonbaharda bunları okuyacağız
Sonbahar hepimizin biraz daha içe döndüğü, ruhuyla temas kurduğu bir mevsim. Dolayısıyla okumak her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir eylem. Okudukça kendimize yaklaşmak, okuduklarımızda kendimizi görmek ve bazen de başka dünyalara, başka ruhlara konuk olmak... İşte yine bir okuma mevsiminde, İstanbul için bir okuma şöleni olan TÜYAP Kitap Fuarı'na çok az bir vakit kala, yayınevlerinin yeni sezonda yayımlayacağı kitapları derledik...

TURKUVAZ KİTAP
Alev Alatlı seriye devam ediyor, Yavuz Donat biyografisi geliyor
1922 yılında Şark gazetesinde tefrika edilen Yıkık Gönüller, "Şişli'nin pek kibar gençleri"nin yaşam tarzlarını, aşk ve kıskançlığın şiddetlendirdiği duygu dünyalarını gözler önüne seriyor. Hadiye Hümeyra'yı günümüz okurlarıyla tanıştıracak kitap, edebiyat tarihinin zenginleşmesine sunduğu katkının yanı sıra kadın yazınını da tartışmaya açacak.
Önceleri ismini gizleyerek yazan, Osmanlı kadın yazınının öncü figürlerinden Fatma Aliye'nin edebiyat tarihindeki dönüştürücü etkisini ortaya koyan; Osmanlı-Türk modernleşmesine kadının günlük yaşantısından, karşılaştığı güçlüklerden ve mücadele sahasından bakan Udi yeni sezona damgasını vuracak kitaplardan.
Prof. Dr. Feridun Emecen yeni kitabında Doğu Karadeniz kıyılarına derinlemesine bir bakış atıyor. Yerli ve yabancı kaynakların gözünden bu kıyılardaki yerleşim bölgelerinin kökenini, gelişimini ve günümüzdeki durumlarını etraflı bir şekilde anlatıyor. Trabzon'dan Ordu'ya, Samsun'dan Giresun'a birçok ilin tarihini anlatan Karadeniz Kıyı Kentleri Tarihi kitabı da Turkuvaz Kitap'ın yeni sezonunda okurlarla buluşacak.
Alev Alatlı'nın çok ses getiren Nasihatname serisinin devam kitapları da Turkuvaz Kitap yeni sezon programında yer alıyor.
Mehmet Barlas'la başlayan biyografi serisiyse duayen gazeteci Yavuz Donat'la devam ediyor. Şebnem Bursalı tarafından gerçekleştirilen nehir söyleşide Yavuz Donat hem daha önce dile getirilmeyen birçok olayı dile getiriyor, hem de 1960'lardan günümüze bir Türkiye panoramasını çıkarıyor.
Ayrıca dünya edebiyatından seçkin eserler yine usta çevirilerle Turkuvaz Kitap'ın yeni sezon gündeminde.

TİMAŞ YAYINLARI
Psikolojiden tasavvufa
Adem Güneş, Bırak ve Rahatla'da bugünün insanının gündelik hayatta sık sık hissettiği daralmalar, bunalmalar, iç sıkıntıları veya öfke patlamaları, değersizlik ve mutsuzluk duygularının köken sebeplerine inen bir bakış açısıyla bizlerin ruhuna iyi gelecek bir içerik sunuyor. Kitap son yılların en revaçta konularına değiniyor.
Sıra dışı, absürt ve kendinden emin tavrıyla Devrim, Yeniden; Ekvador'un ekonomik ve siyasal çıkmazlarına çözüm bulmaya çalışan üç çocukluk arkadaşının takıntılı idealizminin hikâyesi. Mauro Javier Cardenas imzalı roman, bir Güney Amerika ülkesinin iç işlerine ve bundan etkilenen insanların hayatlarına odaklansa da aslında Türk okuru için yabancı olmayan hikâyeler bunlar.
Ödüllü ve çok satan yazar Sharon M. Draper'ın İçimdeki Müzik'ten sonra ülkemizdeki ikinci kitabı Karışık, bir genç kızın boşanma ve kimlik arayışı sorunları içinde geçen hikayesini anlatıyor. Gençlerin kendi yaşantılarından parçalar bulmalarına olanak sağlayacak olan kitap her yaştan okurun ilgisini çekecek.
Tasavvuf Öğretileri, tasavvuf araştırmaları alanında en çok itibar edilen profesörlerden Carl W. Ernst'ün en önemli çalışmalarından biri. Eser, titiz bir tercüme süreci ve editöryal süreç sonrasında ilk kez Türk okuruyla buluşuyor. Kitabın en önemli özelliklerinden biri, hacim olarak ince bir kitap olmasına rağmen muhteva olarak oldukça özlü meselelere haiz olması. Zira bu kitap öğrencisinden akademisyenine birçok okura dayanak noktası oluşturacak kaynak bir el kitabı niteliğinde.

YAPI KREDİ YAYINLARI
Yemek de var antropoloji de
Doğan Yarıcı'dan 'bir zamanlar Türkiye' romanı. Doğup büyüdüğü şiddet dolu topraklardan kopup kente göçen Hodan'ın yoksunluk ve yoksulluk içinde ayakta kalma çabası. Şiirsel bir dille anlatılmış destansı bir hayat Terk Edilmiş Sofralar Üçlemesi'nin ilkinde karşımızda.
Marianna Yerasimos Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü çalışmasında Seyahatnâme'yi didik didik ederek 'yılan mâslukası'ndan 'abdüsselâm otu'na, 'zürâfe-pîçe'den 'bühtan kavunu'na varıncaya dek "memduh" yiyecek ve içeceklerin, balıkların, meyvelerin, hamur işlerinin, çorbaların, pilavların, sebzelerin, sofra gereçlerinin, esnafın, taam mekânlarının, kısacası yemeğe ilişkin her şeyin ayrıntılı bir dökümünü yapıyor.
Lascaux, Chauvet ve Altamira gibi mağaraların duvarlarında bulunan hayvan resimleri ve semboller bize geçmiş dönem insanlarının zihinleri hakkında ne söyler? Antropolog ve kaya sanatı tarihçisi David Lewis-Williams, Mağaradaki Zihin isimli çalışmasında Paleolitik (Yontma Taş) dönem insanının mağara duvarlarına çizdiği imgelerin düşünsel ve itkisel serüvenini anlatıyor.

REMZİ KİTABEVİ
Klasiklere çizgi roman yorumu
Hem büyükler hem de çocuklar için iki mimarlık kitabı geliyor: Doğan Hasol'un Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü ile resimli olarak yayımlanacak olan Mimariyi Keşfetmek.
Dönem kitapları iki klasik çizgi romanla sürecek: Üç Silahşörler ve Robin Hood... Edebiyat dünyasının vazgeçilmez eseri, Montaigne'in kaleminden Denemeler de yeni bir baskıyla okur karşısına çıkacak. Remzi Kitabevi'nin yayın programında öne çıkan iki yeni kitap daha var: Süleyman Hecebil'den Çocuk Psikolojisi ve Üstün Dökmen'in hazırladığı Uzaktaki Köyden Biri, Haşim Gürdamar'ın başarı öyküsü alt başlığıyla..

CAN YAYINLARI
Son ses edebiyat
Deniz Gezgin'in romanı Ahraz mitsel ve sembolik bir roman; suda başlıyor ve suda bitiyor. Romanın kahramanı sağır ve dilsiz (ahraz, bu anlama gelir) İsrafil'in (İsrafil, Kuran'da kıyamet habercisi figür) hayatta bir tek anası vardır, o da çöp toplayıcı Adile'dir. İsrafil'in babası aslında dedesi, Adile'nin de babasıdır. Adile hayatını Gerence adlı kıyı kasabasında çöp toplayarak geçirmektedir.
Alman yazar Hans Fallada'nın öykülerinden bir seçki, Neden Ucuz Saat Takıyorsun adıyla ilk defa Türkçede. Öyküler iki savaş arası dönemde, Almanya'da geçiyor. Yoksul sınıfın hayatı, özellikle Weimar dönemi yoksulluğu çarpıcı bir şekilde anlatılıyor. Savaş Anıtı ve Bir İşe Giriyorum gibi siyasete doğrudan değinen öykülerde Hitler'in yükselişini de okuyoruz.

EVEREST YAYINLARI
Hasan Ali Toptaş'ın beklenen romanı
Beşir Ayvazoğlu, Tevfik Fikret biyografisini okurla buluşturuyor. Bol malzemeli, görselli ve akıcı diliyle konuşulacak bir kitap.
Artun Ünsal yeni kitabında yemek kültürüne ve lezzet olgusuna imparatorluk ve iktidarlar üzerinden bakıyor. İktidarların Sofrası çok özgün, yeni ve kapsamlı; belki de alanında tek olabilecek bir çalışma!
Bir şairden Mevlana'yı okumak bizim için şans. Asaf Halet'in uzun zamandır baskısı olmayan kitapları art arda Everest Yayınları'nca yayımlanacak. Mevlana ile başlıyor seri.
Hasan Ali Toptaş'ın yeni romanı Beni Kör Kuyularda'da tek bir karakterin gözünden hikayeyi okumuyoruz. İlk, bir kız çocuğu babasının gözünden izliyoruz olan biteni. Sonra kızının başına bilmediğimiz bir şey geliyor, eve dönüyor ve ağlamaya başlıyor. Ama normal bir ağlamak değil bu, gözünden taş döküyor. Toptaş'ın romanı önümüzdeki dönemin en beklenen kitaplarından.
Fransız yazar Pierre Bayard, Önceden İntihal'de okurunu şaşırtıyor ve intihal meselesine farklı bir bakış açısı getiriyor. Yüzyıl önce yazılan bir metin, bugün yazılan bir metnin intihali olabilir mi? Bu denemeler nitelikli okur için bir hazine, ilk kez özgün dilinden çevirisiyle...

İŞ KÜLTÜR YAYINLARI
Modern klasikler

Canavar / Stephen Crane
Uyanış / Kate Chopin
Tarih-inceleme
Hürrem Sultan / Leslie Pierce
Türkiye'de Milli İktisat 1908- 1918 / Zafer Toprak
Türk edebiyatı klasikleri
Zehra / Nabizade Nazım Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları / Ahmet Haşim
Genç Kız Kalbi / Mehmet Rauf
Klasikler
Sağduyu / T. Paine
Aşık Şeytan / J. Cazotte
Figaro'nun Düğünü veya Çılgın Gün / P. Beaumarchais
Deniz İşçileri / Victor Hugo
Çanakkale Dizisi
Çanakkale'de Savaşan İngiliz Alayları / Ray Westlake

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonbaharda bunları okuyacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN