Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devrimim benim nedir senden çektiğim?

Yazar Mauro Javier Candenas, ilk romanında bir grup Ekvadorlu’nun ülkelerindeki politik durumu değiştirme çabalarını anlatıyor

Giriş Tarihi: 11.10.2019
Devrimim benim nedir senden çektiğim?
Ekvador'da Başkan'ın ofisinde çalışan Leopoldo, üniversite eğitimi için ABD'ye giden dostu Antonio'yu ülkeye çağırır. Çağrıya olumlu yanıt veren Antonio ve Leopoldo'nun arasına Rolando da katılır. Rolando yıllarını halkı uyanışa çağırmakla geçirmiş bir radyocudur. Üç arkadaş bir araya gelip konuşurlar. Amaçları Başkan'a karşı rakip adaylık için kampanya yürütmektir.
Doğdukları ülkenin ekonomik ve siyasal çıkmazlarına çözüm bulmaya çalışan üç çocukluk arkadaşının takıntılı idealizminin hikayesini anlatan Devrim, Yeniden genç yazar Mauro Javier Cardenas'ın ilk romanı.
Timaş tarafından Türkçe yayımlanan romanda sokak protestolarına da tanık oluyorsunuz şaşaalı partilere de. Ama en çok da karakterlerin hesaplaşmalarına ve yüzleşmelerine...
Devrim, Yeniden, Latin Amerika kimliğini yeniden tanımlarken yenilikçi diliyle de dikkat çekiyor
Cardenas, bu romanı neden yazdığını şöyle anlatıyor: "Kendi hayat hikayeme bakarsak Ekvador'dan ayrılıp ABD'ye gidecek, oradaki en iyi okulda eğitim görecek ve kendimi sözde büyük görev için hazırlayıp ülkeme geri dönecektim. Planın üniversiteye kadar olan kısmını başarıyla gerçekleştirdim ama sonra her şey dağıldı. Ama 'İnsanı bir şeyleri değiştirebileceğini düşünmeye iten nedir?' sorusuna olan ilgimi hiç kaybetmedim. Sokağa çıkıp rastgele insanlara 'Bir şeyleri değiştirmek ister misiniz.' diye sorsak aralarında 'Hayır' yanıtı verenler çıkacaktır. Peki birtakım insanları daha iyi bir hayat yaşamaları için yabancılara yardım etmeye iten nedir? İşte yanıtını bulmaya çalıştığım soru buydu."
Cardenas, tam da bu yüzden romanın şu soruyla başladığını söylüyor: "Antonio ülkesine geri dönerse ne olur?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrimim benim nedir senden çektiğim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN