Türkiye'nin en iyi haber sitesi

dokunuşuyla moda

Dünyanın en büyük moda müzelerinden biri kapılarını stil ikonu ’a açtı. Moss da 10 bin değerli parçanın bulunduğu müzeyi, kıyafetlerin tarihlerini, ekonomik ve sosyolojik detaylarla kaleme aldı

Giriş Tarihi: 1.11.2019
Kate Moss dokunuşuyla moda
Modayı sadece bir mağazaya girip, kredi kartınızı uzatıp alışveriş yapmaktan ibaret sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Moda yaşandığı dönemin, ekonomik, sosyolojik, kültürel, entellektüel bir aynasıdır aslına bakarsanız. Belki de bu yüzden son dönemde moda üzerine yazılan kitapların da kitaplaştırılan araştırmaların da sayısı arttı.
Hemen gözünüzün önüne çoğu asla okunmayan ve aynı bir vazo ve dekoratif eşya muamelesi gören yani bir çeşit masa dekoru olarak kullanılan kalın kocaman kitaplar da gelmesin lütfen. Son dönemde büyük araştırmalar sonucunda kaleme alınan ve dünya çapında çok popüler olan birçok moda konulu kitap raflarda yerini aldı. Kabul edelim bunların çoğu ne yazık ki İngilizce olarak yurt dışında basılıp yayımlandı. Ama eğer modaya ve moda tarihine meraklıysanız az sayıda da olsa Türkiye'deki kimi kitapçıya gelen bu kitapları satın almanızı tavsiye edebilirim.
Bu kitaplar içinde son dönemde en çok beğenilen ve popüler olan Musings on Fashion and Style: Museo de la Moda'dan bahsetmek istiyorum size...
Kitabın ana kaynağı 1999 yılında Şili'de kurulan ve bünyesinde 10 bin moda parçası bulunan Moda Müzesi...
Şili'nin tekstille ilgilenen en büyük ailelerinden biri olan Yarur ailesi tarafından kurulan müze bünyesinde 16'ncı yüzyıldan günümüze kadar farklı dönemlerde üretilmiş değerleri paha biçilemez moda parçaları barındırıyor.
Bu özelliğiyle de dünyanın en önemli moda müzesi olarak kabul ediliyor. Lydia Kamitsis'in küratörlüğünü üstlendiği bu iddialı müzeyi anlatan kitabın editörüyse Kate Moss...
Evet evet doğru okudunuz dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü mankenlerinden, stil ikonlarından ve vintage parça koleksiyonerlerinden biri olan Moss... Moss'un dokunuşuyla müzede sergilenen her eserin tarihi, dikiş tarzı, yapıldığı döneme dair sosyolojik ve kültürel bilgiler, kıyafetlerin eski sahipleri hakkında notlar muhteşem bir dille kaleme alınmış.
Amazon üzerinden sipariş verebileceğiniz bu kitap 39.99 dolardan satılıyor. Rizzoli Yayınları'ndan çıkan kitabın sayfaları arasında dolaşırken moda tarihi hakkında sayısız bilgiye sahip oluyorsunuz.

Efsane sanatçılar ve kıyafetleri
Terry Newman tarafından kaleme alınan Legendary Artists and the Clothes Thet Wore bu yılın en dikkat çekici moda kitaplarından biri. 40 sanatçının ve yazarın giyim tarzlarını inceleyen ve eserleriyle dolaplarındaki parçalar arasında bir bağlantı kurmaya çalışan Newman, "Frida Kahlo'nun giyim tarzı ve çalışmaları arasında bağlantı kurmak başlı başına büyüleyici bir deneyimdi. Cinsiyetlere bakışı, Meksikalı kökeni ve engellilik onun dolabına da sanatına da yansımıştır" diyor.

Çizgilerle Marc Jacobs
ABD'li ünlü moda tasarımcısı Marc Jacobs'ın hazırladığı 50 koleksiyona illüstrasyonlarla bakmaya ne dersiniz? Marc Jacobs Illustrated, ilham perisi yönetmen Sofia Coppola'nın notları, Vogue'un eski editörlerinden Grace Coddington'ın çizimleriyle Jacobs'ın 1992 yılından bugüne kadar hazırladığı koleksiyonları farklı bir bakış açısıyla sayfalara taşıyor.

Kendinize bir yaşam edinin
İngiltere'nin gelmiş geçmiş en ünlü moda tasarımcılarından biri olan Vivienne Westwood'un kaleme aldığı Get a Life! The Diaries of Vivienne Westwood, son dönemin en popüler moda kitaplarından biri. 2010 yılında Get a Life (Kendinize bir yaşam edinin) ismiyle bir blog kaleme almaya başlayan ve bu blog'da çeşitli konular hakkındaki görüşlerini ve anılarını paylaşan Westwood yıllar sonrasında tüm bu birikimlerini bir kitapta topladı.

En muhteşem elbiseler
Hafızalara kazınan muhteşem kıyafetleri, bu kıyafetleri taşıyanları ve bu kıyafetlerle katıldıkları büyüleyici ortamları bir kez daha hatırlamaya ne dersiniz? The Dress: 100 Iconic Moments in Fashion, hafızalara kazınan 100 muhteşem kıyafeti ve anısını anlatıyor. Lady Gaga'nın etten yapılan elbisesi, Lady Diana'nın muhteşem gelinliği bu 100 kıyafetten sadece ikisi...

Pembenin hikayesi
Farkındaysanız bu yılın en popüler renklerinden biri hiç kuşkusuz pembe. Valeri Steele moda dünyasının en iddialı renklerinden biri olan pembeyi ve pembenin hikayesini kaleme aldı Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color isimli kitabında. Yüzyıllar boyunca farklı tonları kullanılan ve her seferinde kendisine farklı anlamlar yüklenen pembenin tarih boyunca yaşadığı değişimleri ve taşıdığı farklı anlamları bu kitaptan öğrenebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kate Moss dokunuşuyla moda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN