Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raftakiler

Giriş Tarihi: 1.11.2019
Raftakiler
KARIŞIK
Sharon M. Draper
Çevirmen: Gizem Şakar
Roman
Timaş Yayınları
280 s., 35 TL
Bir önceki romanı İçimdeki Müzik ile ödül üstüne ödül alan Sharon M. Draper'dan yeni bir roman. 21 hafta boyunca New York Times'ın çok satanlar listesinde kendine yer bulan Karışık, annebabası yeni boşanmış 11 yaşındaki Isabella'nın hayata tutunma öyküsünü anlatıyor. Siyahi bir baba ile beyaz bir annenin çocuğu olan Isabella bir yandan ailesinin bir araya gelmesini umarken bir yandan da ırkçı saldırıların tam ortasında kalıyor.

KARA KAPAN
Sezgin Irmak
Roman
Portakal Yayınevi
224 s., 27 TL
Zehr-i Bal serisinin yazarı Sezgin Irmak bu kez de bir psikolojik gerilim romanı ile okurlarla buluşuyor. Irmak'ın yeni romanı Kara Kapan, içinde türlü paradoksların, takıntıların ve akıl almaz oyunların yer aldığı ikircikli bir kurgu. Gözlerini açtığında kendini bir kapanda bulan Kenan'ı merkeze alan roman, ana karakterin gerçeklerin peşine düşüp kendini bu labirentten kurtarma macerasına odaklanıyor.

UKDE
Mehtap Güngör
Psikoloji
Sola Unitas Yayıncılık
280 s., 28 TL
Psikologlar terapide neler sorar, yanıtlarda neler arar ya da nasıl çözüme kavuştururlar? İşte tüm bu soruların cevabını psikolog Mehtap Güngör Ukde kitabında bizlere veriyor. İlişki problemleri yaşayan Tuna Hanım, panik atak nöbetleri geçiren Eren Bey ve maruz kaldığı şiddet olaylarından etkilenmiş Ekim Hanım'ın vakaları üzerine yoğunlaşan Güngör, vakaları dünyada da son yıllarda hızla yayılan EMDR Terapisi üzerinden yorumluyor.

SEN NE İSTERSEN
Neslihan Önderoğlu
Roman
Günışığı Kitaplığı
148 s., 20 TL
Haldun Taner Öykü Ödülü ve Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü sahibi Neslihan Önderoğlu son romanı Sen Ne İstersen'de bu kez gençlerin dünyasını anlatıyor. Okulda, evde, tatilde, sokakta, alışveriş merkezinde kısacası hayatın hemen her noktasından ve birbirinden çok farklı 25 gencin yaşamından 25 öykü sunuyor Önderoğlu. Bu öykülerde hüzün de umut da kahkaha da kendine yer buluyor.

TONYUKUK
Erhan Aydın
Tarih
Kronik Kitap
224 s., 25 TL
Orta Asya Türk tarihini ana kaynaklarıyla günümüze taşıyan Erhan Aydın bu kez Tonyukuk'u ve yazıtını tarih tutkunları için yeniden gündeme taşıyor. İlk Türk yazar ve tarihçi olan Tonyukuk'un kimliğinin derin bir çözümlemesi olan Erhan Aydın'ın çalışması, hem Çin kaynaklarından hem de Tonyukuk'un yazıtlarından yararlanması ile farklı bir kimliğe bürünüp öne çıkıyor.

SICACIK BİR YUVA
Miriam Halahmy
Çevirmen: Rasim
Emirosmanoğlu
Can Çocuk
224 s., 20 TL
1939 yılının Ağustos ayında, savaşın eşiğindeki İngiltere'nin başkenti Londra'dayız. Karşımızda ise 12 yaşındaki Tilly ve çok sevdiği köpeği ile Tilly'nin en yakın arkadaşı Rosy ve biricik kedisi var. Çocuk ve gençlik romanlarıyla tanınan Miriam Halahmy bu kez İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek olaylardan esinlenip tüm güçlüklere rağmen hayvanların yaşam hakları için mücadele eden cesur çocukların hikayesini anlatıyor.

PROFESÖR
Charlotte Bronte
Çevirmen: Gamze Varım
Roman
Remzi Kitabevi
304 s., 25 TL
Jane Eyre'in yazarı Charlotte Bronte'nin ilk romanı Profesör, kimsesiz büyümüş, akrabalarının desteğiyle okuyabilmiş bir adamın yaşamını sürdürmek için çıktığı yolculuğu anlatıyor. Profesör, yazıldığı dönemin edebi beklentileri göz önüne aldığında bu beklentilere meydan okuyan, sıradışı ve iddialı bir eser. Remzi Kitabevi'nin yeniden basımıyla Bronte'nin kendi hayatından da izler taşıyan romanına göz atmamak düşünülemez.

DÜNYANIN EN GÜZEL HAYVAN MASALLARI
Angela McAllister
Çevirmen: Ayşen Gür
Roman
Arden Yayınları
128 s., 90 TL
Böceklerin rengarenk paltoları, kuşların kralları, pandaların gözlerindeki siyah benekler, çitaların yüzündeki gözyaşı izleri ve çok daha fazlası... Masallarla Dolu Bir Yıl ve Çocuklar İçin Shakespeare Öyküleri'nin ardından yazar Angela McAllister dünyanın beş kıtasından hayvan masallarını 50 mitolojik öykü, efsane ve fabl ile bir araya getiriyor. Onlarca farklı kültürün, halk masallarının ve efsanelerinin peşine düşmeye hazır olun.

HANNIBAL
Patrick N. Hunt
Çevirmen: Samet Özgüler
Tarih, Kronik Kitap
400 s., 35 TL
Hannibal bir strateji dehası mıydı yoksa sadece şanslı mıydı? Efsanesi nasıl yayıldı, hakkındaki gerçekler nasıl daha az konuşulur oldu? Stanford Üniversitesi'nde, arkeoloji, mitoloji ve sanat dersleri veren Patrick Hunt, işte bu soruların peşine düşüyor. Tarihin en dikkat çeken komutanlarından biri olan Hannibal'ın üç kıtada ayak izlerini takip eden ve uzun yıllar çalışmasını sürdüren Hunt, Hannibal hakkındaki efsane ve hakikatleri titizlikle irdeliyor.

ÜÇ TAŞ BİR DUVAR
Eric H. Cline
Çevirmen: Selahattin Karagöz
Arkeoloji, Alfa Yayınları
525 s., 42 TL
Tarih ve arkeoloji profesörü olan Eric H. Cline, Üç Taş Bir Duvar 'da arkeologlara en sık sorulan sorulara yanıt veriyor: Nereyi kazacağını nereden biliyorsunuz? Kazılar gerçekte nasıl yapılır? Bir şeyin kaç yaşında olduğunu nereden biliyorsunuz? Bulunan şeyler kimindir? Arkeoloji dünyasının en büyük isimlerinin değerli görüşleriyle dahil olduğu kitap, ilgilisi için benzersiz bir keşif alternatifi.

BİR GÜNDE YAZAR OLDUM
Şinasi Bademcioğlu
Roman
Mona Kitap
270 s., 24 TL
Kurgusal Sözlük ve Kurgusal Kartlar kitaplarının yazarı olsan Şinasi Bademcioğlu'ndan bir 'kurgu' daha... Cihangir'in havalı kızı Ayten ile müzik ansiklopedisi arkadaşı Behzat'ın hikayesini anlatan Bir Günde Yazar Oldum, daha birçok renkli karakteriyle bizleri 1970'li yılların İstanbulu'na götürüyor. Müzik ve nostalji tutkunlarına keyifli bir okumalık vaat eden roman, yazarının kıvrak üslubuyla da öne çıkıyor.

EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ'NDE YEMEK KÜLTÜRÜ
Marianna Yerasimos
Yemek
Yapı Kredi Yayınları
440 s., 42 TL
Evliya Çelebi'nin gördüklerinin yerine, yediklerinin izinden giden 'lezzetli' bir çalışma var ellerimizde. Marianna Yerasimos, gezginin Seyahatname'sini didik didik ederek onun beğendiği yemekleri, içecekleri, tanık olduğu sofra geleneklerini anlatıyor. Yerasimos'un çalışması özellikle bizi İstanbul'un, sarayın, yüksek rütbelilerin mutfaklarından çıkarıp 17. yüzyılın yöresel mutfakları ve sokak tatları ile tanıştırması bakımından önemli.

BEYNİNE GÜÇ VER
David Perlmutter
Çevirmen: E. Meriç Selvi Hoşafçı
Bilim
Pegasus Yayınları
264 s., 40 TL
İnsan beyninin bir sınırı var mı? Zihnimizin çok küçük bir kısmını kullandığımız doğru mu? Nörolog David Perlmutter ile insan bilimci Alberto Villoldo hem bu soruların yanıtlarının peşine düşüyor hem de 'aydınlanma'yı herkes için mümkün kılmak adına işbirliği yapıyor. İç huzuru deneyimlemek konusunda ve düşüncelerinizi nasıl netleştireceğinizi öğrenmenizde Beynine Güç Ver sizlere yardımcı olacak...

CANAVAR
Stephen Crane
Çevirmen: Osman Çakmakçı
Öykü
İş Bankası Kültür Yayınları
80 s., 10 TL
Edebiyat eleştirmenlerine göre neslinin en yenilikçi yazarlarından biri olan Stephen Crane, beyaz bir çocuğu kurtarmak için yangında yanan siyahi bir gencin, yaşadığı toplumdan nasıl dışlandığını anlatıyor. İlk kez 1898'de yayımlanan Canavar, siyahilere nefret duyulan bir dönemde asıl canavarın bir siyahi olan Henry mi, yoksa kendinden olmayan herkesi ve her şeyi dışlayan toplum mu olduğunu sorguluyor.

BAY FISILTI'NIN KÜTÜPHANESİ
Sema Günaydın Çınar
Çocuk
Masalperest Yayınevi
40 s., 15 TL
Bay Fısıltı'nın Kütüphanesi küçük yaştaki okuyucular için keyifli ve öğretici bir öykü. Okumayı çok seven, ormanda yaşayan ve ormandaki büyük kütüphaneye gözü gibi bakan Bay Fısıltı ile onun büyük hayranı olan minik İspinoz'un yaşamlarını anlatan kitap, çocuklara bir yandan okuma tutkusunu aşılamaya çalışırken bir yandan iyi dostluklar kurmanın önemine vurgu yapıyor.

GEÇMİŞİ KULLANMA KILAVUZU
Enzo Traverso
Çevirmen: Işık Ergüden
Araştırma
İletişim Yayınları
136 s, 18 TL
Enzo Traverso, Geçmişi Kullanma Kılavuzu'nda birbirinden önemli kavramları ve tarihsel olayı farklı bir bakış açısıyla okurlarına sunuyor. Liberal düzenin meşrulaştırılması için totaliterizmin anısını korumaktan çekinmeyen soyut bir 'din'in varlığına dikkat çeken Traverso, Irak'ın işgali, Filistin topraklarında yaşananlar, kapitalizm ve emperyalizmin dayattığı düzene dair son derece çarpıcı tespitlerde bulunuyor.

RÜYA ŞEHİRLER
Wade Graham
Çevirmen: Ümit Hüsrev Yolsal
Mimari
Koç Üniversitesi Yayınları
296 s., 24 TL
19. yüzyıldan bugüne bazen ütopik, bazen tuhaf birçok mimari tasarım fikri dünyanın birçok kentinde benimsendi ve uygulandı. İşte Wade Graham da bu tasarım fikirlerinin arkasındaki vizyonerlerin ve onların rakiplerinin yaşam öykülerine odaklanıp 200 yıllık bir şehir peyzajı analizi sunuyor. Sadece mimariyle ilgilenen okurlara değil her kesimden insana hitap edebilecek türden bir kitap Rüya Şehirler...

HAYALET DUVAR
Sarah Moss
Çevirmen: Merve Sevtap Ilgın
Roman
Kafka Yayınları
130 s., 17.50 TL
Sizce atalarımızın 'ilkel aklı' ile günümüz insanının modern dönüşümü birbirinden ne kadar uzağa konumlanıyor? Sarah Moss'un yeni romanı Hayalet Duvar, İngiltere'nin kuzeyinde, ailesi ile birlikte sadece Demir Çağı'ndan kalma imkanlarla yaşanan, çağlar öncesindeki yaşamın deneyimlendiği bir kampa katılan 17 yaşındaki Silvie'nin gözünden ilkellik ve modernite sorgulaması yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raftakiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN