Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağustos böceğini anlamak

Akademisyen ’ın ’ndan çıkan Müzik Sosyolojisi kitabı müziğin kavramsal tanımından bireysel ve toplumsal etkilerine birçok konuyu ele alıyor. Ayas, yaz boyu çalışan karıncanın aksine çalgısını çalan ağustos böceğinin de çok kabahatli olmadığı görüşünde

Giriş Tarihi: 7.2.2020 ABONE OL
Ağustos böceğini anlamak
Do Re Mi Fa Sol La Si ... Müziği var eden notalar, Latince yaratıcı, madde, mucize, güneş, Samanyolu ve gök gibi sözcüklerden türer. Ateş, hava, su ve toprakla oluşan evrenin sesidir müzik. Evreni kaostan düzene getiren dört element gibi, ruhu kaostan kurtarıp huzura erdiren mucize de gökten iner. Tanburi Cemil Bey'e göre müzik, tüm insanlar için Allah'ın sesi, yani 'lisanullah'tır. Sözcüklerle anlatılamayan duygu ve düşünceler, sesle yüreğe işlenir. Müzikte öz, taşıdığı anlamdır.

MÜZİK HAYATİ ÖNEMDE
Güneş Ayas'ın İthaki Yayınları'ndan çıkan Müzik Sosyolojisi kitabında işte bu anlam karşılığını buluyor. Müziğin ne olduğundan, bireysel ve toplumsal etkilerine kadar birçok konuyu bir akademisyen titizliği ve eleştirel bakışla irdeleyen Ayas, kitabında Ezop'un karıncasının karşısında ağustos böceğinin haksızlığa uğradığına işaret ediyor. Ayas, karınca çalışırken enstrüman çalıp şarkı söyleyen ağustos böceği masalından hareketle "Müzik sosyolojisini ağustos böceğinin işleri gibi boş iş görenler olduğunu biliyorum. Bu kitap aksini iddia ediyor" diyor.
Haksız mı? Hayır, çünkü müzik boşa değildir, en basit ifadeyle ruhu besler. Çünkü müzik tarih boyunca duygu ve düşüncelerin sesle aktarımında kullanılmış etkili bir iletişim yöntemidir. Evvel zamana bakınca görülür ki müzik zaten yaradılıştan bu yana hep hayati önemdeydi. Mesela İbn-i Sina için tedavide en iyi yol, hastaya en iyi musikiyi dinletmekti. Hipokrat, hastaları tapınakta ilahilerle iyi ederdi. Mevlana'nın şifa reçetesinde "Güzel ses, çalgı dinlemek aşıkların gıdası" yazılıydı. Evliya Çelebi de Seyahatname'de 'Hastalığa uygun melodiyle tedavi'ye işaret etti.
Velhasılıkelam bugün de biz modern çağ insanları, müziğe ateş, hava, su ve toprak kadar muhtacız. Birinin değerini diğeriyle kıyaslamaksızın Itri'den Beethoven'a, Aşık Veysel'den Beatles'a nice müzik üstadı hepimizin ortak değeri. Aksini düşünmekse, hem elmayla armudu karşılaştırmak hem de ağustos böceğine haksızlık olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağustos böceğini anlamak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN