Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahramanını seç, okumaya başla!

Dünyaya mal olmuş kültürümüzün 10 önemli ismini hikâye formatında bir araya getiren çocuk kitapları yazarı H. Salih Zengin, bugünün çocuklarının anlayacağı bir dil ve üslupla her bir karakteri çocuklara rehberlik edecek birer kahramana dönüştürüyor

Giriş Tarihi: 7.2.2020 ABONE OL
Kahramanını seç, okumaya başla!
* SELİM SU

Çocuklar kahramanları sever ve kendilerini onlarla özdeşleştirir.
Bu hiç var olmayan bir çizgi film kahramanı da olabilir, geçmişte yaşamış gerçek bir kişilik de. Önemli olan çocukların bir kahramanla bağ kurabilmesi ve onu sevmesidir. Peki çocuklar kendi kültürümüze ait tarihî kişiliklerden ne kadar haberdarlar? Ya da soruyu şöyle soralım: Tarihimizde büyük işler başarmış kişilikleri çocuklarımıza ne kadar aktarabiliyor ve okutabiliyoruz? Dede Korkut, Fatih Sultan Mehmet, Yunus Emre deyince kaç çocuğun zihninde bu isimlere dair bir şeyler canlanıyor? Sadece kronolojik bir bilgi aktarımı dışında bu isimlerle ilgili ne öğretebildik? İşte burada edebiyatın gücünün devreye girmesi gerekiyor. Çünkü bir çocuğun ilgisini çekecek şey edebiyatın imkânlarını kullanmaktan geçiyor.
Çocuk kitapları yazarı H. Salih Zengin, yazdığı Tarihî Kahramanlar Serisi ile tam da bunu yapıyor işte. Edebiyatın rotasında çocukların hayâl güçlerine seslenerek kültürümüzdeki önemli kişilikleri gün yüzüne çıkarıp edebiyata eklemliyor ve her bir karakteri çocukların safına çekmeyi başarıyor.
Kültürümüzün 10 önemli ismini hikâye formatında bir araya getiren Zengin, sıkıcı bir tarih öğretisinin uzağında bugünün çocuklarının anlayacağı bir dil ve üslupla her bir karakteri bir kahraman yapıyor. Dedesiyle sohbet eden küçük bir çocuğun her kitapta farklı bir metaforla geçmişe doğru yolculuk yapması ile başlayan yolculuk, çocuğun tekrar dedesinin yanında göz açmasıyla son buluyor. Bu iki sohbet arasında kitapta anlatılan kahramanın yaşadığı dönemde görünmez şekilde var olan çocuğun gözünden anlatılıyor her şey. 24'er sayfalık hikâyelerin içerisine kahramanın hayatı ve başarıları öyle güzel bir şekilde yerleştirilmiş ki okur bir hikâyeyi okurken aynı zamanda o karakterle ilgili bir sürü malumata sahip oluyor. Tabii yazarın özgün üslubu ile bütünleşen Dağıstan Çetinkaya'nın harika çizimlerini de bu kitap dizisinin artıları arasında saymak gerekiyor.

GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARINA 10 REHBER
Peki bu 10 kitaplık seride çocukları hangi kahramanlar bekliyor? Destanlarımızın atası Dede Korkut, tıp ilminin büyük bilgini İbni Sina, gönüllerin sultanı Hz.
Mevlâna, şiirimizin süt dişi Yunus Emre, çağ açıp çağ kapatan padişah Fatih Sultan Mehmet, müziğin dehası Dede Efendi, bir dünya gezgini Evliya Çelebi, dünya haritasını çizen denizci Piri Reis, taşın dili Mimar Sinan ve dünyayı güldüren bilge Nasrettin Hoca ismini taşıyan 10 kitap medeniyetimize ve dünyaya yön veren isimler aynı zamanda.
Geçmişte kısıtlı imkânlarla büyük işler başarmış, çağlar ötesine geçerek günümüzde de adını yaşatan bu önemli isimler çocuklar için rol model olacak güçte. Bu kahramanların çocukların içindeki cevheri çıkarabilmeleri ve kendilerini keşfetmeleri için de önce bu isimleri onlara sevdirmek gerekiyor. Yazarın 10 kitap boyunca güzel çizimlerle anlattığı hikâyeler geleceğin bilim adamları, siyasetçileri, gezginleri, bilginleri, şairleri, mimarları ve müzisyenlerine kılavuzluk edebilir. İçinde yaşadıkları kültür ve medeniyetin öncü isimlerinden bihâber olunarak dünyada söz sahibi olmak mümkün değil çünkü. Bu 10 farklı alanda büyük işler başaran 10 tarihî kahraman, geleceğe yüzünü çeviren çocukların geçmişe sırt dönmemeleri için bir rehber niteliğinde.
Tabii ki bu kitapları küçük okurlar kadar büyük okurlara da tavsiye etmemiz gerekir. Kültür ve medeniyetimizi şekillendiren bu isimlerin yapıp ettiklerinden de habersiz birçok yetişkinin olduğu aşikâr.
İyi bir çocuk kitabının büyük okurlara da seslendiği gerçeğini ıskalamayalım. Çocukları için bu kitabı alan büyüklerin de keşfedeceği çok şey var bu seride.
İyi bir dil, güzel çizgiler ve hoş bir mizampajla Vakvak Yayınları'ndan çıkan bu 10 kitaplık Tarihî Kahramanlar Serisi kendisine kahraman arayan bütün okurlarını raflarda bekliyor. Geriye kahramanını seçmek ve geleceğin kahramanı olmak için kolları sıvamak kalıyor.

Geçmişte kısıtlı imkânlarla büyük işler başarmış, çağlar ötesine geçerek günümüzde de adını yaşatan bu önemli isimler çocuklar için rol model olacak güçte. Bu kahramanların çocukların içindeki cevheri çıkarabilmeleri ve kendilerini keşfetmeleri için de önce bu isimleri onlara sevdirmek gerekiyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanını seç, okumaya başla!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN