Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tavşan deliğinden sağ çıkma kılavuzu

Dünyanın en tanınmış uzmanlarından tarafından yazılan Açıklamalı Notlarıyla Alice, okurlara edebiyat tarihinin gizemli karakteri Alice’i ve sıra dışı dünyasını yakından tanıma fırsatı sunuyor

Giriş Tarihi: 7.2.2020 ABONE OL
Tavşan deliğinden sağ çıkma kılavuzu
Lewis Carroll, Christ Church Oxford'da matematik hocalığı yapan, utangaç, eksantrik bir kişiydi. Yakışıklıydı ama bir omzu diğerinden yüksekti, gülümsemesi hafif çarpıktı ve mavi gözlerinin seviyesi aynı değildi.
Tek kulağı sağırdı ve kekemeydi. Bir keresinde "Hayatım o kadar tuhaf bir biçimde, bütün dertlerden ve sıkıntılardan uzak ki, kendi mutluluğumun, bir gün Tanrı'nın ödülünü vereceği, başka hayatları mutlu etmek için bir şeyler yaparak 'meşgul olmam' için bana bahşedilmiş yeteneklerden biri olduğuna neredeyse eminim." Matematik, mantık ve sözcüklerle oynamaya, absürt şeyler yazmaya, sihir numaraları yapmaya ve küçük kızlarla arkadaşlık etmeye düşkündü.
Bu tutkuları onu en sevdiği çocuk arkadaşı Alice Liddell için iki ölümsüz eser yazmaya götürdü: Alice Harikalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde.
Her iki kitap İngiliz edebiyatının klasikleri arasına girdi, James Joyce'tan Vladimir Nabokov'a, Ransom Riggs'e birçok yazara ilham verdi. Gizemli Alice, 1960'tan itibaren de tüm dünyada çok sayıda sinema, müzikal, televizyon ve radyo yapımının gözde kahramanı oldu.
Her ne kadar Alice bir çocuk kitabı olarak görülse de Virginia Woolf'un da dediği gibi "Alice kitapları, yalnızca çocuklar için değildir, onlar bizim okurken çocuk olduğumuz biricik kitaplardır." İçinde bilmeceler, şifreler, kelime oyunları ve gizli mesajlar barındırır. Victoria dönemine ait olaylar ve geleneklere göndermeler içerir.

OKUMA ZEVKİ ARTIYOR
İşte tam da bu yüzden dünyanın en tanınmış Lewis Carroll uzmanlarından biri olan ve 2010 yılında aramızdan ayrılan Martin Gardner, eserdeki gizemlere ışık tutmak için 60 yıl önce Açıklamalı Notlarıyla Alice'i yazdı. Yıllarca Scientific American dergisinin matematik oyunları editörlüğünü de yapan Gardner'ın amacı Alice kitaplarını çağdaş okurların daha çok keyif alacağı hale getirmekti.
Her ne kadar İngiliz yazar Gilbert K. Chesterton 1932 yılında, Carroll'ın doğumunun 100. yıldönümündeki yazısında Alice'in hikayesinin 'zalim akademisyenlerin eline düşmesi ve klasik bir mezar gibi soğuk ve anıtsal hale gelmesi' konusundaki korkusunu dile getirse de Everest Yayınları tarafından Türkçe yayımlanan Açıklamalı Notlarıyla Alice, bu korkuları geçersiz kılan, okuma zevkini azaltmayan, hatta metnin lezzetini yakalamanızı sağlayan, değerli bir eser.

ÜNLÜ KAYIP BÖLÜM
Kitabın sonunda yer alan Peruklu Eşekarısı bölümü Kuzey Amerika Lewis Carroll Derneği tarafından 1977 yılında sınırlı sayıda yapılan ilk baskısı için Gardner'ın yazdığı giriş ve notlarla birlikte kitaba dahil edilmiş. Gardner, orijinal dizgi tablalarını Londra'daki bir açık artırmada satın alan New Yorklu koleksiyoncuyu izini sürerek bulmuş ve yeniden basmaya ikna etmiş. Ünlü kayıp bölümün hikayesine gelince Tenniel bir eşekarısı çizemediğinden şikayet ettikten ve kitabın bu bölüm olmadan daha iyi olacağını düşündüğünü söyledikten sonra Carroll, bölümü ikinci Alice kitabından silmiş.
Carroll'ın ölümünün ardından dizgi tablaları bilinmeyen bir kişi tarafından satın alınmış. Sotheby's onları müzayedeye çıkarana kadar kimde olduğu hakkında ise çok az şey biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tavşan deliğinden sağ çıkma kılavuzu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN