Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sakarya Üniversitesi İle İtfaiyesi İşbirliği Yapacak

Giriş Tarihi: 10.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Sakarya Üniversitesi İle Kocaeli İtfaiyesi İşbirliği Yapacak
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde açacağı Yangın Mühendisliği Yüksek Lisans Programı hakkında İtfaiyesi ile işbirliği yapacak.
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul, Doç. Dr. Abdullah Taşkesen ve Doç. Dr. Hakan Serhad Soyhan ile birlikte, Önleme ve Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki İtfaiye Eğitim Merkezini (KOBİTEM) ziyaret etti. Ziyarette, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde açılması planlanan “Yangın Mühendisliği Yüksek Lisans Programı” hakkında Kocaeli itfaiyesiyle işbirliği görüşüldü.
Prof. Dr. Torkul, Kocaeli İtfaiyesi’nin, gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla ülke düzeyinde dikkat çeken bir seviyede bulunduğunu belirterek, açacakları “Yangın Mühendisliği Yüksek Lisans Programı” hakkında Kocaeli itfaiyesi ile istişare ve işbirliği yapmak niyetinde olduklarını ifade etti. KOBİTEM’e yapılan ziyarette heyete, Önleme ve Eğitim Şube Müdürü Salih Palaz, KOBİTEM Amiri Hasan Koyunlu eşlik etti.
Prof. Dr. Orhan Torkul, İtfaiyeciliğin çok önemli ve geliştirilmesi gereken bir meslek olduğunu vurgulayarak, Yangın Mühendisliği alanında açmayı düşündükleri yüksek lisans programının, uygulamaya dönük, sonuç odaklı, mesleğin bilimsel tüm yönlerini kapsayan bir yapıda olmasına özen gösterdiklerini belirtti. Bütün bu koşuları sağlayabilmenin de işin mutfağından yani uygulamacılarla işbirliğinden geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Torkul, babasının da emekli itfaiye müdürü olduğundan dolayı, kendisinin neredeyse itfaiyenin içinde doğduğunu, bu yüzden itfaiye teşkilatı ve itfaiyecilik mesleğine yakın ilgi duyduğunu söyledi.
Prof. Dr. Orhan Torkul ve beraberindeki akademisyenler, KOBİTEM eğitim alanında incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Görüşme sonunda işbirliği yapılması, ilk olarak da ortak çalışma grubu oluşturulması konusunda mutabakat sağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakarya Üniversitesi İle Kocaeli İtfaiyesi İşbirliği Yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN