Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den Nevruz’a Özel Program

Giriş Tarihi: 20.3.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Büyükşehir’den Nevruz’a Özel Program
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl düzenlenen Nevruz Kutlamaları’nda ünlü sanatçı Sevcan Orhan da bir konser verecek.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 5 bin yıl öncesine dayanan ve milletimizin yeniden tarih sahnesine çıkışının yıldönümü olan Nevruz için kutlama programı gerçekleştiriyor. Aynı zamanda baharın gelişinin müjdecisi olan Nevruz için yapılacak kutlama programı 21 Mart Cumartesi günü Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 16.00’da başlayacak.
Atatürk Kapalı Spor Salonu önünde Nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayacak programda ünlü sanatçı Sevcan Orhan tarafından konser verilecek. Birbirinden güzel türkülerini Kocaelililer için seslendirecek olan Orhan, Nevruz Bayram’ına renk katacak. Konseri tüm Kocaelililer ücretsiz olarak izleyebilecek.
Etkinlikte ayrıca Orta Asya’dan gelen geleneksel eğlenceler de sergilenecek. Bu kapsamda Nevruz’a ait yumurta tokuşturma yarışması, demir dövme gibi etkinlikler programa gelen vatandaşlara sergilenecek. Programda çiçekçi kızlar tarafından karanfil dağıtımı da yapılacak.
Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yayınladığı mesajla da bütün vatandaşların Nevruz Bayramı’nı kutladı. Nevruz’un Türk milletinin bir ve bütün olduğunun en değerli sembollerinden birisi olduğunu dile getiren Karaosmanoğlu yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “21 Mart Nevruz Bayramı, tarihimizde yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanan köklü bir geçmişe sahip olan bir bayram. Milletimizin yeniden tarih sahnesine çıkışının yıldönümü... Birleşmiş Milletler tarafından da 2009 yılında Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi ’ne dâhil edilerek insanlığın ortak değeri olarak dünya çapında kutlanmaya başlanmıştır.”
“Nevruz, Anadolu’dan Doğu Türkistan’a, Yakutistan buzullarından Adriyatik kıyılarına, Fırat boylarına kadar hepimizin ortak şifresi, ortak parolasıdır. Nevruz, toprağı, güneşi, bereketi, barışı, kardeşliği müjdeler. Her 21 Mart’ta tabiat yenilenir, tazelenir. Bu değişim, yeni kaybettiğimiz Rahmetli Yaşar Kemal romanlarına, Fuzuli’nin şiirlerine Cengiz Aytmatov’un öykülerine ilham vermiştir. Nevruz, aynı zamanda gece ile gündüzün eşitlendiği ve baharın gelişinin de müjdelendiği gündür. Bu nedenle yurdumuzda bin yıldır halkımız tarafından ‘Bahar Bayramı’ olarak da kutlanıyor. Uzun kış geceleri ile karların altına saklanmış çiçekler ve canlılar; soğuk havaların ardından 21 Mart’ta Nevruz çiçeklerinin açmasıyla birlikte yeniden canlanır, adeta hayat yeniden başlar.”
“Doğaya yeniden hayatın geldiği bu gündönümünde; insanlarımızın da açan çiçeklerle, uçuşan kelebeklerle coşarak, dünyanın dört bir yanında Nevruz’u kutlayan kardeşlerimizle birlikte, her daim mutlu olmasını diliyorum. Çünkü Nevruz Bayramı aynı zamanda, aziz milletimizin de birlik ve beraberliğinin; bir olduğunun, iri olduğunun ve diri olduğunun da sembolüdür. Bugün Kocaeli’nde içimizi ısıtan Nevruz ateşinin, Türkiye’yi ve bütün dünyayı ısıtması dileklerimle barış ve kardeşlik dolu günler diliyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den Nevruz’a Özel Program
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN