Tarihi Konak Hayata Dönecek

Giriş Tarihi: 22.3.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 14:09
Tarihi Konak Hayata Dönecek
Büyükşehir Belediyesi hazırladığı proje ile Portakal Hafız Konağı’nı restore edecek.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yaptığı restorasyon çalışmaları ile tarihi eserleri şehre kazandırıyor. Bu kapsamda daha önce yangın nedeni ile resterasyonu ertelenen 19. Yüzyıl Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan Portakal Hafız Konağı restorasyonu için ihale düzenlenecek. Projesinin yenilenip tekrar onayının alındığı 150 yıllık tarihi konağın ihalesi 14 Nisan Salı günü yapılacak.
Süleyman Paşa Hamamı ve Sırrıpaşa Konağı gibi İzmit’in tarihi eserlerini bir bir gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi 150 yıl öncesine dayanan Portakal Hafız Konağı’nı da Kocaeli’ye kazandırıyor. Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin İzmit mebusu olan Hafız Rüştü Efendi’ye ait olan konakta yaşanan yangınlar sebebi ile yapılamayan restorasyon çalışmasına başlanacak. Bu kapsamda 14 Nisan Salı günü yapılacak ihale ile bir zamanlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de kaldığı konak gün yüzüne çıkarılmış olacak.
Portakal Hafız Konağı restorasyonu, tarihi doku korunarak ve ince mimarisi göz önünde tutularak restore edilecek. Çalışmalar kapsamında 1960’lı yıllarda yıkılan konağın 3. Katı da aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Konağın eski fotoğraflarından alınan verilere göre yapılacak 3. Kat ile tarihi yapı eski abidevi görünümüne geri dönmüş olacak. Konağın ayrıca yaklaşık 2 buçuk dönüm arazisinde düzenleme yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Konak Hayata Dönecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN