Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bir Nefes Vatan" İzleyiciyle Buluştu

Giriş Tarihi: 25.3.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:59
Gebze Belediyesi, madde bağımlılığına karşı gençleri uyarmak amacıyla “Bir Nefes Vatan” isimli kısa filmi kamuoyuna tanıttı. Kısa filmde gençlere Çanakkale Savaşı’nda şehit olan atalarını örnek almaları ve vücutlarını madde bağımlılığına teslim etmemeleri öğütlendi.
Gebze Belediyesi tarafından gençleri madde bağımlılığına karşı uyarmak amacıyla çekilen “Bir Nefes Vatan” isimli kısa film izleyicilerle buluştu. Gebze Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile kamuoyuna tanıtılan kısa filmde, gençlere Çanakkale Savaşı’nda şehit olan atalarını örnek almaları öğütlendi. Kısa filmin gösteriminden önce bir konuşma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıldönümü çok farklı etkinliklerle, ülkemizin her tarafında kutlandı. Gebze Belediyesi olarak biz de bu destansı zaferi farklı bir programla kutlamak istedik. Yarınımızı yaşatacağımız siz gençlere farklı bir deneyim yaşatmak istedik. Özetle biz sizleri seçtik. Esasen Çanakkale Savaşı birçok özelliğinin yanı sıra bir genç savaşıdır. Ülkemizdeki pek çok üniversite ve lise Çanakkale Savaşı’nın olduğu yıllarda mezun verememiştir. Çünkü o okulların tüm öğrencileri Çanakkale Savaşı’na gitmiştir ve kimi şehit olarak, kimi gazi olarak bir daha okullarına dönme imkanı bulamamıştır. Mermi atacak kimse olmadığı için onlar cepheye sürülmüştür. Tüm üniversiteli, liseli gençler o savaşta Çanakkale’deydi. Karşımızdaki ordu 7 iklimden gelmiş bir dünya ordusuydu. İşte biz Bir Nefes Vatan isimli projemizde, Çanakkale’de şehit düşen dedelerimizden gelen mektup ile gençlerimize; Ey gençler, sizin dedeleriniz genç yaşta inançları, özgürlükleri, vatanları, bayrakları için ölüme koştular. Bu vatanın genç evlatları için, sizler için canlarını feda ettiler Peki sizler bu vatana sahip çıkıyor musunuz? Bizler siz gençlerimize inanıyor ve güveniyoruz. Sizlere yakışanı yapacağınızı, ecdadınıza, dedelerinizin emanetine sahip çıkacağınızı biliyoruz. Çanakkale sadece bir savaş değil, aynı zamanda bir insanlık destanıdır. Bizler Çanakkale ruhunu yaşatacağız. Hamd olsun sizler de bu ruhu, bu isteği, bu azmi görüyoruz. Bedeniniz, ruhunuz, kalbiniz de bir vatandır. O vatanı koruyun. Hiçbir bağımlılığın, hiçbir kötü alışkanlığın esiri olmayın. Kalp ve beden ülkesini koruduğunuzda inanıyoruz ki bu ülkeyi, bu vatanı da koruyacak yücelteceksiniz” ifadelerini kullandı.
Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in konuşmasının ardından “Bir Nefes Vatan” isimli kısa film salondakilerin beğenisine sunuldu. Yaklaşık 3 dakika süren kısa filmde, Çanakkale Savaşı’nda can veren bir asker ile madde bağımlısı bir gencin yaşadıkları karşılaştırmalı olarak ele alınıyor. “Bir Nefes Vatan” isimli kısa filmin izlenmesinin ardından, Çanakkale Savaşı ile ilgili bir piyes de sahnelendi. Piyeste Çanakkale Savaşı’ndan anekdotlar aktaran tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik, sahnede gözyaşlarına hakim olamadı. Sahnede gözyaşı döken Prof. Çelik, salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Salondaki gençlere Çanakkale Savaşı’ndan anekdotlar aktaran Prof. Dr. Mehmet Çelik, “100 yıl önce atalarınız bu vatan için canlarını feda ettiler. Sizler bugün vücutlarınızı, bedenlerinizi, canlarınızı uyuşturucuya teslim etmeyin” diyerek gençleri madde bağımlılığına karşı uyardı.
Programın sonunda Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, eşi ile birlikte konuklara Mehmet Akif Ersoy’un Safahat isimli eserini dağıttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bir Nefes Vatan" İzleyiciyle Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN