Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de 6 Milyon 650 Bin Ağaç Toprakla Buluştu

Giriş Tarihi: 31.3.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 10:46
Kocaeli’de 6 Milyon 650 Bin Ağaç Toprakla Buluştu
Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından bu yana kentte yaklaşık 6 milyon 650 bin ağaç dikti.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaşanabilir bir kent olma yolunda dev adımlar atarken ağaçlandırma çalışmalarını da ihmal etmiyor. Bu kapsamda Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yeşil berat alan ilk belediye olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 10 senede 6 milyon 650 bin ağacı toprak ile buluşturdu. Bu ağaçların Türkiye’deki 22 orman tipi ağaç türünden 15’ini kapsaması da ağaçlandırma hizmetinin boyutunu gözler önüne serdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllar sanayinin başkenti olarak bilinen kenti, yeşil ile mavinin tonlarının çoğunlukta olduğu bir şehir haline getirdi. 2004 yılından itibaren hayata geçirilen hizmetlerden ağaçlandırma çalışmaları, bu geri dönüşümün en önemli kısımlarından birini oluşturdu. Dünya kenti olma yolunda atılan hamlelere paralel yapılan bu çalışmalar kapsamında kentin dört bir yanına ağaçlar dikildi.
Kentin doğal güzelliklerine bambaşka bir anlam katan ağaçlandırma çalışmalarında bu güne kadar yaklaşık 6 milyon 650 bin fidan dikildi. Fidanlar, mesire alanları, sahiller, rehabilitasyon alanları, yol kenarları, cadde ve sokaklar gibi ağaçlandırılması gereken alanlarda toprak ile buluştu. Ağaçlandırma çalışmaları ile Türkiye’deki belediyelere en örnek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin diktiği fidanların çeşitliliği de göze çarpıyor. Ülkemizde bulunan 22 çeşit orman ağacından 15 çeşidi Kocaeli’deki dikildi. Orman ağacının haricinde birçok çeşit bitki, meyve ağacı da Kocaeli’yi renklendirdi.
Kocaeli’deki ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan 15 orman ağacından Dışbudak, Çınar, Ihlamur, Akçaağaç, Meşe, Sığla, Kızılağaç, Karaağaç, Huş Ağacı geniş yapraklı ağaç grubunu kapsıyor. Ladin, Çam, Ardıç, Göknar, Servi ve Sedir Ağacı ise ibreli ağaç grubunu oluşturuyor. Böylece Kocaeli’deki vatandaşlar yapılan çalışmalar ile Türkiye’nin değişik bölgelerinde, illerinde görebileceği orman ağaçlarını Kocaeli’de görme fırsatı buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli’de 6 Milyon 650 Bin Ağaç Toprakla Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN