Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Işık: "Bilişim Vadisinde Bir Yıl Sonra Hayat Başlayacak"

Giriş Tarihi: 5.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Bakan Işık: Bilişim Vadisinde Bir Yıl Sonra Hayat Başlayacak
Gebze’de yapımına başlanılan Bilişim Vadisi proje alanında inceleme yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “İnşallah nisan ayı içinde inşaat ihaleleri yapılacak, ondan sonra da önümüzdeki yıl itibarıyla Bilişim Vadisi’nde hayat başlayacak” dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilişim Vadisi’nde altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "İnşallah nisan ayı içinde inşaat ihaleleri yapılacak. Ondan sonra da önümüzdeki yıl itibarıyla Bilişim Vadisi’nde hayat başlayacak. Vadi şantiye alanına döndü. Özellikle kanalizasyon, su, doğalgaz gibi altyapı çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.
Bilişim Vadisi’nde faaliyet gösterecek firmalarla yer tahsisleri için görüşmeler yaptıklarını anlatan Işık, şunları söyledi: "Konseptini, inşaat ihalesini yaptıktan ve bazı çalışmalarımızı nihayete erdirdikten sonra görüşmelere başlayacağız. Gayet iyi ilgi var ama önemli olan, arzu ettiğimiz konsepte uygun firmaların burada yer almasıdır."
Bilişim Vadisi Projesi’yle Türkiye’nin yaratıcılık faylarını harekete geçireceklerine dikkati çeken Işık, "Uluslararası firmalar, ulusal ve yerel firmalar da ilgi gösteriyor. Çok acelemiz yok. Önce inşaatın mesafe almasını bu noktada önemsiyoruz. Şu an burada, teknoloji geliştirme bölgelerine ve Ar-Ge merkezlerine verilen tüm teşvikler var ama daha ileri adımlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor" bilgisini paylaştı.
Projeyle paydaşlar ve disiplinler arası teknolojik araştırma ve iş birliğini artırarak "yeni gelişim iklimi" oluşturacaklarını vurgulayan Işık, şunları söyledi: “Bu dev projemiz, genç girişimcilerimizle birlikte ’start up’ ve ’spin off’ yeni küçük işletmelerin doğması ve büyümesinin önünü açacaktır. Bilişim Vadi’mizde inovasyonun gelişimi için bilgi temelli rekabet eden yeni nesil girişimciler yetiştireceğiz. Ülkemizin inovasyon ve büyüme sürecinde büyük payı olacak tüm aktörlerin pratik ve sonuç odaklı, rekabet öncesi iş birliği yapabilecekleri en önemli adres hiç kuşkusuz ki Türkiye’nin Bilişim Vadisi olacaktır. Bilişim Vadisi, kuluçka, uluslararası inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, test ve prototip atölyeleri gibi yüksek katma değer üretecek birçok tesisle donatılacak. Bilişim Vadisi, yakın gelecekte sadece Türkiye’nin değil, global ölçekte bölgedeki en önemli inovasyon ve Ar-Ge merkezlerinden biri olacaktır. Gelecek, Bilişim Vadisi’dir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Işık: "Bilişim Vadisinde Bir Yıl Sonra Hayat Başlayacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN