’de 118 Bin Kilo Atık Pil Toplandı

Giriş Tarihi: 20.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Kocaeli’de 118 Bin Kilo Atık Pil Toplandı
Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde atık pillerin toplanmasını sürdürüyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kaynağında ayrı atık pil toplama hizmeti kapsamında 2008 yılından bu güne kadar 118 bin 212 kilo pil topladı. Hizmet sayesinde bu güne kadar kişi başına toplanan pil ağırlığı dikkate alındığında Kocaeli’deki 7 milyon metre kare alan kirlenmekten kurtarılmış oldu. Çevre kirliği yönünden büyük önem arz eden çalışma, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koordinatörlüğünde, ilçe belediyeleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olan “Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği (TAP)” ile birlikte yürütülüyor.
Okullar, kamu kurum ve kuruluşları, muhtarlıklar, eczaneler, sağlık kurum ve kuruluşlarında sürdürülen çalışmalar neticesinde yıllara göre toplanan atık pillerin miktarlarında önemli artışlar kaydedildi. 2008 yılında 3 bin 497 kilo ile başlanan hizmet 2014 yılında 24 bin 330 kiloya ulaştı. Toplanan pil miktarlarındaki bu artış vatandaşların konuyu her geçen gün biraz daha fazla sahiplendiğinin bir göstergesi niteliği taşıyor.
Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği’nden edinilen bilgilere göre 2014 yılında Türkiye’de 555 bin kilo atık pil toplandı. Kocaeli’de ise aynı yıl toplanan 24 bin 330 kilo atık pil tüm Türkiye’de toplanan atık pil miktarının yüzde 4’lük bir kısmına tekabül ediyor. Kocaeli nüfusu dikkate alındığında kişi başına 14,1 gram atık pil toplandığı göze çarpıyor.
Bir kalem pilin ağırlığının 14 gram olduğu dikkate alındığında Kocaeli’de kişi başına 1 kalem pil toplandığı görülüyor. Bir adet kalem pilin 4 metre kare toprağı kirlettiği bilgisinden hareketle yaklaşık 7 milyon metre kare alanın kirlenmekten kurtarılmış olduğu anlaşılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli’de 118 Bin Kilo Atık Pil Toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN